Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

 

   Dnia 20.03.2012 roku  w Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty przy ul. Powstańców Wielkopolskich 3 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
     W związku z Międzynarodowym Dniem Teatru dyskusję poprzedziła prelekcja
pt."Teatry łódzkie w połowie XIX i na początku XX wieku". Prelekcję wygłosiła doktorantka w Katedrze Historii Polski XIX wieku w Instytucie Historii Uniwersytetu Łódzkiego pani Magdalena Pawlak. Bardzo ciekawie opowiedziała o historii naszych dawnych teatrów m.in. o pierwszym łódzkim teatrze Paradyz, o teatrach Fryderyka Sellina: Apollo, Letnim i Wielkim, teatrze Victorii przekształconym później w Teatr Polski pod dyrekcją Aleksandra Zelwerowicza oraz o teatrze Thalia będącym siedzibą teatru niemieckiego. Urozmaiceniem wykładu były przytaczane przez prelegentkę ciekawostki teatralne, na przykład fakt, że w Łodzi występowała Helena Modrzejewska, że przyjechał na występy pewien Murzyn, który niestety zmarł nagle w nocy przed spektaklem i został pochowany na cmentarzu przy ulicy Ogrodowej, gdzie do dziś jest jego nagrobek. Prawie każdy łódzki teatr chociaż raz się palił, a niektóre, jak Teatr Polski, nawet trzy razy. W wyremontowanym po spaleniu teatrze Victoria powstał w 1911 roku tor do jazdy na wrotkach "Victoria Skeating Palace". Prelekcji towarzyszyła multimedialna prezentacja archiwalnych zdjęć łódzkich teatrów. Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem słuchaczy o czym świadczyły liczne pytania zadawane prelegentce.

    Po prelekcji rozmawialiśmy o książce Anny Dymnej i Wojciecha Szczawińskiego pt."Warto mimo wszystko".        

    Mówiliśmy o wewnętrznej sile i odporności Anny Dymnej, która pozwoliła aktorce, mimo licznych przejść,  intensywnie działać na różnych polach: zawodowym, rodzinnym, w Fundacji "Mimo wszystko", jako organizatorka "Salonów poetyckich" czy autorka programu "Spotkajmy się".

    Podobał nam się sposób w jaki Anna Dymna mówiła o swym zmarłym mężu - ciepło, serdecznie, z szacunkiem, jak o człowieku, z którego nauk korzysta do dziś.

    Podziwialiśmy aktorkę za jej wielką empatię do ludzi oraz za jej bezinteresowność w pracy z niepełnosprawnymi umysłowo. 

   Dyskutowaliśmy o dawnym i współczesnym teatrze. Kiedyś teatr był świątynią sztuki, zespół jedną rodziną, aktorzy zaś cieszyli się powszechnym uznaniem. Dzisiaj różnie to wygląda, widzowie nie zawsze zachowują się kulturalnie, a młodzi aktorzy często nie mają pracy.

   Książka bardzo nam się podobała, jej lektura dodaje nam emanującej z autorki dobrej energii.  Pozwoliła nam poznać Annę Dymną  od środka, jako kobietę obdarzoną  wielką dobrocią i hartem ducha, która potrafi spojrzeć z dystansem i humorem na siebie i życie.

    Na zakończenie spotkania składaliśmy sobie świąteczne życzenia.
 

             Beata Bogusławska: moderator DKK przy Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty.

  

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi