Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Spotkanie DKK 07.02.2012 r.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

      Dnia 07. 02. 2012 roku o godzinie 17.00 w Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty przy
ul. Powstańców Wielkopolskich 3 odbyło się spotkanie DKK. Wzięło w nim udział sześć osób – w tym dwie nowe. Rozmawialiśmy o książce Małgorzaty Kalicińskiej pt.”Fikołki na trzepaku”.
     Lektura skłoniła nas do wspomnień z czasów dzieciństwa i młodości. Starsze Klubowiczki porównywały swoje przeżycia z opisywanymi przez autorkę. Okazały się one bardzo podobne.   Rozmawialiśmy o podwórkowych zabawach, w których trzepak, guma i  piłka grały główną rolę.  Podkreślano poczucie bezpieczeństwa, jakie cechowało tamte czasy – jeżeli dzieci bawiły się na podwórku, to nic złego nie mogło się zdarzyć, a wszystkie sąsiadki poczuwały się do opieki nad nimi. Według Czytelników, dzisiaj bardzo tego brakuje, a dzieci coraz więcej czasu spędzają przed komputerem i telewizorem.
     Dyskutowaliśmy o dobrosąsiedzkich stosunkach – w tamtych czasach wszyscy w bloku się znali i każdy mógł liczyć na pomoc sąsiada, natomiast dziś często nic nie wiemy o naszych najbliższych sąsiadach – żyjemy razem, ale osobno.
     Mówiliśmy  o „gościowaniu się”.  Starsi Klubowicze doskonale pamiętają niedzielne wizyty u krewnych czy przyjaciół – obecnie nie są one w modzie. Zastanawialiśmy się,   jaka jest tego przyczyna – naszym zdaniem, z jednej strony, coraz więcej ludzi, zmęczonych pracą zamyka się we własnym domu , z drugiej strony jest dostępnych więcej rozrywek niż w czasach PRL-u  i spotkania towarzyskie są mniej popularne.
     Wspominaliśmy nasze wakacje, które podobnie jak Małgorzata Kalicińska,  często spędzaliśmy na wsi u rodziny czy na letnisku.  Podobała nam się integracja „miastowych” z mieszkańcami wsi np.: pomoc przy żniwach, czy w pracach domowych – dzisiaj w gospodarstwach agroturystycznych to gospodarz musi zapewnić gościom rozrywkę, a pomoc zastąpiły pieniądze.
     Rozmawialiśmy o różnych sposobach obchodzenie świąt – wspominaliśmy pochody pierwszomajowe, które wówczas nam dzieciom podobały się,  Boże Narodzenie i Wielkanoc , na których spotykały się całe rodziny, wspólne z sąsiadami zabawy sylwestrowe.
      Urzekły nas opisy bliższych i dalszych krewnych Małgorzaty Kalicińskiej – chociaż młodszym Klubowiczom mnogość wymienianych przez autorkę nazwisk trochę utrudniała lekturę.
      Dyskutowaliśmy o międzypokoleniowym przekazie  rodzinnej historii i genealogii  - o tym, że kiedy starsi zaczynają wspominać przeszłość, młodzi nie chcą słuchać, a kiedy dorastają i zaczynają dopytywać się o historię rodziny często już nie ma kto jej opowiedzieć.
    Książka Małgorzaty Kalicińskiej bardzo nam się podobała. Starszym Czytelnikom przypomniała dawne, dobre czasy ich młodości, młodszym pokazała, że PRL to nie tylko zniewolenie, cenzura i kolejki, ale również normalne życie ze wszystkimi jego blaskami i cieniami.

       Nasze następne spotkanie odbędzie się 20.03.2012 roku o godzinie 16.30. Poprzedzi je prelekcja pani Magdaleny Pawlak -doktorantki Uniwersytetu  Łódzkiego pt. „Teatry łódzkie w wieku XIX i w początkach XX wieku.” Po prelekcji będziemy rozmawiali o książce Anny Dymnej i Wojciecha Szczawińskiego „Warto mimo wszystko”.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi