Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Spotkanie DKK 13.12.2011

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

       Dnia 13. 12. 2011 r. o godzinie 17.00 w Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty przy ul. Powstańców Wielkopolskich 3 odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Wzięło w nim udział pięć osób. Rozmawialiśmy o książce Mario Vargasa Llosy pt.”Jak ryba w wodzie”.
     Zastanawialiśmy się do czego odnosi się tytuł książki. Doszliśmy do wniosku, że autor czuje się „jak ryba w wodzie” w życiu i w pisarstwie, ale nie w polityce.
      Dyskutowaliśmy o układzie książki – składającej się z dwóch przeplatających się wątków: wspomnień z dzieciństwa i młodości oraz relacji z jego udziału w wyborach na prezydenta Peru.  Według nas, zabieg ten sprawił, że książkę łatwiej się czytało – rozdziały poświęcone młodości były wytchnieniem po trudnej lekturze rozdziałów na temat polityki, w których przytłaczała nas duża ilość nazwisk polityków (zbyt słabo orientujemy się w polityce Peru, by miało to dla nas znaczenie).
      Rozmawialiśmy o rodzinie i wychowaniu jakie otrzymał Mario Vargas Llosa. Naszym zdaniem ciepło i akceptacja jakimi był otaczany przez pierwsze dziesięć lat życia pozwoliły na jego emocjonalny i intelektualny rozwój. Zastanawialiśmy się jak potoczyło się by życie autora, gdyby od początku wychowywał go ojciec -  z pewnością strach i nienawiść jakie budził on w synu mogły negatywnie wpłynąć na  dalsze losy pisarza. Podobała się nam więź  łącząca rodzinę autora ze strony matki, w której każdy mógł liczyć na pomoc krewnych.  Dziwiły nas wieczorne i nocne godziny pracy dziennikarskiej szesnastoletniego chłopca i to, że rodzice nie sprzeciwiali się jego późnym powrotom do domu.  
      Z wielkim zainteresowaniem czytaliśmy o wątkach biograficznych zawartych w powieściach Mario Vargasa Llosy np.: „ Miasto i psy” odnosi się do nauki w szkole wojskowej, a „Ciotka Julia i skryba” do wczesnego ożenku autora.
      Podziwialiśmy sposób w jaki młody Mario utrzymywał swą pierwszą żonę Julię – mając siedem różnych zajęć, które godził ze studiami.
      Dyskutowaliśmy o wielkiej różnorodności etnicznej i kulturowej Peru, dopiero ta książka pozwoliła nam zorientować się jak bardzo niejednorodne i pełne konfliktów jest  peruwiańskie społeczeństwo.
      Na koniec spotkania złożyliśmy sobie świąteczne i noworoczne życzenia.

Następne spotkanie odbędzie się 10.01.2012 roku o godzinie 17.00. Omówimy na nim „Japońską parasolkę” Rani Manickiej.

 

             Beata Bogusławska: moderator DKK przy Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty.

 

   

         

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi