Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Spotkanie DKK 10.05.2011

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

    Dnia 10.05.2011 roku o godzinie 17.00 w Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty przy ul. Powstańców Wielkopolskich 3 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Wzięło w nim udział osiem osób.
      Przed dyskusją o książce doktorantka Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego pani Magdalena Pawlak wygłosiła prelekcję na temat „Ulica Piotrkowska : wizerunek literacki a historyczny”. Prelegentka przedstawiła obraz głównej ulicy Łodzi występujący w powieściach i nowelach wydanych przed 1914 rokiem, takich jak : „Bawełna” Wincentego Kosiakiewicza, „Lokaut powieść łódzka” Kazimierza Laskowskiego, „Wir powieść z niedawnych czasów” Mariana Galewicza i „Ziemia obiecana” Władysława Stanisława Reymonta.
     Najwcześniej zmiany w wyglądzie ul. Piotrkowskiej zauważył W. Rowiński w powieści pt. „Julka”, o Pasażu Meyera pisali Artur Gliszczyński i Antoni Mieszkowski w reportażu „Łódź miasto i ludzie”. Najpełniejszy wizerunek głównej ulicy Łodzi przedstawił W. S. Reymont w „Ziemi obiecanej”. Podsumowując, literatura wiernie oddawała fakt, iż to  ul. Piotrkowska nadawała rytm miastu, to na niej skupiało się życie towarzyskie Łodzi.  
     Po prelekcji rozmawiałyśmy o książce Ingi Iwasiów pt.”Bambino”. Powieść podobała się Czytelniczkom, ale podkreślały, że jest dość trudna w odbiorze ze względu na brak dialogów i specyficzny tok narracji.
      Dyskutowałyśmy o różnych postawach i wyborach życiowych bohaterów. Zastanawiałyśmy się nad dziwnym związkiem Uli i Stefana – Niemki i Żyda, który przeżył obóz koncentracyjny. Żadne z nich nigdy nie pyta o przeszłość drugiej osoby, są razem aż do przymusowego wyjazdu Stefana w 1968 roku. Naszym zdaniem brak  przywiązania Uli do ludzi wynika z faktu że, wszyscy bliscy ją opuścili – ojciec i bracia zaginęli na wojnie a matka umarła. Jedynym stałym punktem w jej życiu jest mieszkanie i przywiązanie do rodzinnego miasta, którego nie porzuci nawet dla miłości. Namiastką rodziny są dla Uli poznane w trakcie pracy w barze „Bambino” Ania i Marysia.
      Rozmawiałyśmy o Annie, uparcie dążącej do celu – zdobycia wyższego wykształcenia i zostania „kimś”. Przez całe swoje życie podporządkowuje się temu, co na dany temat powiedziałaby jej zmarła matka. Wychodzi za mąż i rodzi dziecko, bo tak wypada, ale nie czuje wielkiej miłości do męża i syna – w jej życiu wszystko musi być na swoim miejscu.
     Najbardziej zainteresował nas związek Marysi i Janka, żałowałyśmy jego tragicznego zakończenia. Dyskutowałyśmy o powodach wstąpienia Janka do UB. Według nas była nim źle pojęta potrzeba przynależności, bycia kimś odpowiedzialnym na którym inni mogą polegać. Praca w UB była przyczyną rozwodu z żoną.
     Zastanawiałyśmy się, co sprawiło że życie Uli, Janka, Anny i Marysi było nieszczęśliwe – naszym zdaniem powodem był brak rodzinnej więzi i miłości oraz przeżycia wojenne.
      Mówiłyśmy o kluczowej roli jaką w ich życiu odegrał tytułowy bar „Bambino”. Właśnie w nim wszyscy się poznali - gdyby nie bar może wszystko byłoby inaczej?      
       Historia bohaterów tak bardzo poruszyła Czytelniczki, że chęć poznania ich dalszych losów skłoniła część z nich do wypożyczenia książki Ingi Iwasiów pt. „Ku słońcu”, która stanowi kontynuację  powieści „Bambino”.

        Następne spotkanie odbędzie się 07.06.2011roku o godzinie 17.00. Omówimy na nim książkę pt. „Dziewczyna o szklanych stopach”, którą napisał Ali Shaw.

 

             Beata Bogusławska: moderator DKK przy Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty.

 

 

     

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi