Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Spotkanie DKK 5.04.2011

Sprawozdanie ze spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki.

    Dnia 5.04.2011 roku o godzinie 17.00 w Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty przy ul. Powstańców Wielkopolskich 3 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Wzięło w nim udział siedem osób. Rozmawiałyśmy o książce Konrada T. Lewandowskiego pt.”Perkalowy dybuk”.
    Książka bardzo się podobała. Naszym zdaniem autor trafnie opisał wygląd i atmosferę przedwojennej Łodzi – w trakcie lektury czułyśmy fetor bijący z łódzkich rynsztoków, wdziałyśmy bałuckie ulice, zaułki i podwórka.
    Opis miasta skłonił nas do wspomnień z czasów dzieciństwa. Mówiłyśmy o dawnych ulicach  i domach,  o panujących tam dobrosąsiedzkich stosunkach – o wspólnie spędzanych świętach  i zabawach. Porównywałyśmy powieściową Łódź z obecnym miastem – naszym zdaniem niewiele się tu zmieniło – ulice są nadal rozkopane, radni miejscy nie mogą się pogodzić a perspektywy rozwoju są nikłe. Tylko dymów z fabrycznych jest mniej, ale to już rezultat  upadku przemysłu włókienniczego.
   Chwaliłyśmy język powieści, adekwatny dla każdej z grup społecznych żyjących w dawnej Łodzi.
   Zwróciłyśmy uwagę na  stworzoną przez  Konrada Lewandowskiego wspaniałą galerię postaci: od bogatego łódzkiego przemysłowca po drobnego złodziejaszka. Nowością był dla nas fakt, że przed wojną  większość łódzkich przestępców wywodziła się ze społeczności żydowskiej.
     Czytelniczkom bardzo zainteresował przedstawiony w powieści opis żydowskich zwyczajów, wierzeń, przesądów i zwyczajów, a zwłaszcza nietypowa broń łódzkich tragarzy – sznur z doczepioną zaostrzoną podkową, za jego pomocą można było rozgromić kozacki oddział, jak to miało miejsce podczas rewolucji 1905 roku.
    „Perkalowy dybuk” to książka, którą czyta się z przyjemnością, a dla nas – mieszkanek Łodzi dodatkowym walorem powieści jest miejsce akcji, które doskonale znamy.

      Następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 10.05.2011 roku o godzinie 17.00. Będziemy rozmawiały o książce Ingi Iwasiów pt.”Bambino”.
                                               Serdecznie zapraszamy.

   Beata Bogusławska: moderator DKK przy Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty.

        

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi