Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Spotkanie DKK 11.01.2011 r.

Relacja ze spotkania DKK w dniu 11.01.2011 roku.

   Dnia 11.01.2011 roku o godzinie 17.00 w Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty przy ul. Powstańców Wielkopolskich 3 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Wzięło w nim udział sześć osób.  Rozmawiałyśmy o książce Artura Domosławskiego pt.”Kapuściński non-fiction.”
   Książka wywołała liczne kontrowersje. Niektóre Czytelniczki uważały, że takiej książki nie powinien napisać autor uważający się za przyjaciela Ryszarda Kapuścińskiego, zwłaszcza po śmierci opisywanego, gdy bohater nie może się już bronić.
    Dyskutowałyśmy o odpowiedzialności i rzetelności dziennikarskiej reportera – głównym walorem książek R. Kapuścińskiego był autentyzm poisywanych zdarzeń – po lekturze książki A. Domosławskiego okazało się, że część opisów to konfabulacja. Niektóre Czytelniczki poczuły się oszukane, inne ze względu na wspaniały styl,  język i widoczną w utworach Ryszarda Kapuścińskiego empatię i szacunek do opisywanych osób, były skłonne wybaczyć mu mijanie się z prawdą.
   Rozmawiałyśmy o moralnej odpowiedzialności reportera – czy w trakcie relacji ma tylko przekazywać to co widzi, czy powinien wystąpić w obronie ofiar? Doszłyśmy do wniosku, że jego nadrzędnym celem jest rzetelny przekaz informacji, jednak presja moralna jakiej poddawany jest reporter, była według nas powodem niektórych konfabulacji u Kapuścińskiego –  opisywanie siebie jako ofiary pozwalało mu na  zachowanie w oczach czytelników moralnej czystości.
    Podobało nam się to, że w książce Artur Domosławski wielokrotnie uwypuklał identyfikację Ryszarda Kapuścińskiego ze zwykłymi ludźmi, w rozmowach z nimi był  on zawsze szczery, pełen szacunku i empatii.
    Zdziwił nas opisywany przez Autora brak pewności siebie, jaki cechował R. Kapuścińskiego – najmniejsza krytyka wprowadzała go w depresję. Naszym zdaniem wynikało to z poczucia braku bezpieczeństwa z czasów II wojny – życie dziecka w ciągłym zagrożeniu  ma ogromny wpływ na kształtowanie postawy dorosłego człowieka.
    Uderzyło nas, że R. Kapuściński w bardzo wielu sytuacjach unikał opowiedzenia się po jednej ze stron – dawał wymijające odpowiedzi, zmieniał temat rozmowy, przytakiwał rozmówcy nawet gdy się z nim nie zgadzał. Zdaniem Czytelniczek takie postępowanie jest jeszcze jednym symptomem braku poczucia bezpieczeństwa.
   Uznałyśmy, że napisana przez Artura Domosławskiego biografia Ryszarda  Kapuścińskiego była potrzebna i w znacznym stopniu przybliżyła nam osobę wybitnego reportera i kulisy polityczne jego czasów. Pozwala nam zobaczyć w Ryszardzie Kapuścińskim zwykłego człowieka, z jego wadami i słabościami, ale mimo to genialnego reportera, którego talent pomógł nam zrozumieć „Innych”.

   Następne spotkanie DKK odbędzie się 08.02.2011 roku o godzinie 17.00. Będziemy rozmawiały o książce Davida Toscany pt.”Ostatni czytelnik”

                                                Beata Bogusławska: moderator DKK  w Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty.       

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi