Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Spotkanie DKK 14.12.2010 r.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

      Dnia 14.12.2010 roku o godzinie 17.00 w Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty przy ul.  Powstańców Wielkopolskich 3 odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie DKK. Wzięło w nim udział siedem osób. Rozmawiałyśmy o książce Frances de Pontes Peebles pt.”Szwaczka”.
     Książka bardzo się Czytelniczkom  podobała. Dyskutowałyśmy o wpływie przyrody na życie człowieka.  „Szwaczka” uświadomiła nam jak wielkim problemem jest niekończąca się susza, kiedy wody nie ma nawet do picia, a ludzie umierają z pragnienia i głodu. W tej sytuacji desperackie próby wywołania deszczu przez umieszczenie na dachach domów rozczłonkowanych figur świętych wydały się nam w pełni uzasadnione.
     Zastanawiałyśmy się nad miłością dwóch sióstr – Luzi (Szwaczki) i Emilii.  Obie uciekły z leżącego głębi brazylijskiego interioru  miasteczka. Porwana przez bandę cangaceiros Szwaczka, po pewnym czasie staje się jej przywódczynią, a Emilia wychodzi za mąż bez miłości. Według nas, obie siostry, zamiast zyskać upragnioną wolność, zamykają  się w klatce konwenansów i ról jakie odgrywają. Podziwiałyśmy lojalność sióstr względem siebie. Mimo oddalenia Emilia za wszelką cenę stara się chronić Luzię, a Szwaczka interesuje się losem siostry. Obie ufają tylko sobie – wielokrotnie powtarzana maksyma ciotki Sofii -„nie ufaj cudzej miarce” nabiera w tym kontekście głębszego znaczenia.
     Rozmawiałyśmy o tym, co czyni człowieka wolnym.  Naszym zdaniem jest to fach – Luzia i Emilia były doskonałymi szwaczkami i to właśnie znajomość krawiectwa pozwoli Emilii wyzwolić się z klatki i rozpocząć nowe, szczęśliwe życie w USA.
     Zwróciłyśmy uwagę na wnikliwą psychologiczną i emocjonalną charakterystykę postaci –  nie  są to papierowi bohaterowie, ale żywi ludzie, z krwi i kości, których motywy postępowania potrafimy zrozumieć.
     Czytelniczki stwierdziły, że Autorka w bardzo klarowny sposób przedstawiła sytuację społeczno-polityczną panującą w Brazylii w latach 30-tych XX wieku, dając nam okazję do poszerzenia wiedzy i spojrzenia na fabułę książki z innej perspektywy, która pozwala lepiej pojąć losy bohaterek. Według nas „Szwaczka”, to przepiękna i przejmująca powieść, która na długo pozostanie nam w pamięci.
     Na zakończenie spotkania złożyłyśmy sobie najserdeczniejsze życzenia  świąteczne i noworoczne.

      Następne spotkanie odbędzie się 11.01.2011 roku o godzinie 17.00. Będziemy omawiały książkę Artura Domosławskiego pt.”Kapuściński non – fiction”.

  Beata Bogusławska: moderator DKK przy Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty. 






Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi