Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Rozmawiałyśmy o książce Richarda Masona pt. „Rozświetlone pokoje”

Dnia 09.02.2010 r. o godzinie 17.00 w Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty przy ul. Powstańców Wielkopolskich 3 odbyło się spotkanie DKK. Wzięło w nim udział 6 osób. Rozmawiałyśmy o książce Richarda Masona pt. „Rozświetlone pokoje”.

Przedstwiony przez Autora problem opieki nad starszymi osobami wywołał ożywioną dyskusję.

Doszłyśmy do wniosku, że każda z nas prędzej czy później będzie musiała zapewnić odpowiednią opiekę swoim starzejącym się bliskim. Zastanawiałyśmy się co dla starszych, schorowanych i dotkniętych demencją ludzi jest lepsze – pobyt w domu opieki, w którym są odpowiednie warunki i ciągły nadzór ze strony personelu , czy wspólne zamieszkanie z rodziną. Naszym zdaniem ludzie starsi w rodzinnym kręgu żyją dłużej niż w domach opieki, jednak nie każdy jest w stanie pogodzić pracę zawodową z koniecznością całodobowej opieki nad niedołężnym krewnym.

Bardzo nas poruszyła historia rodziny Joan. Czytając razem z nią pamiętnik jej babki Gertruidy vanVuuren dowiadujemy się z niego o wielu zdarzeniach z okresu drugie wojny burskiej (1899-1902) np. o zakładaniu przez Anglików obozów koncentracyjnych dla burskich kobiet i dzieci.

Rozważałyśmy relacje między Eloise a Joan, czy była to miłość czy tylko obowiązek ze strony córki. Mówiłyśmy o uczuciu siostry do brata. Według nas , wyznanie Joan, że „nigdy nie kochałam niczego ani nikogo… tak… jak… ciebie George”, bardzo poruszyło jej córkę, która poczuła się gorsza od swojego brata i miała wrażenie, że jej troska o matkę nie jest przez tą ostatnią w pełni doceniana. To jedno zdanie sprawiło że istniejąca między rodzeństwem więź została zerwana.

Dyskutowałyśmy o przyjaźni Joan z dwoma młodymi ludźmi – afrykańskim kierowcą Simbongile, któremu podarowała minibus i z Paulem- nastolatkiem katalogującym zbiory w bibliotece rejonowej.

Zastanowiła nas łatwość z jaką Joan się z nimi zaprzyjaźniła a także pełne zrozumienie jej postępowania ze strony młodych chłopców.
Rozmawiałyśmy o różnych wyborach jakich dokonujemy w życiu i o wynikającej z nich odpowiedzialności. Porównywałyśmy losy trzech kobiet: Eloise, jej matki Joan i Carol - koleżanki z pracy. Każda z nich inaczej ułożyła swoje życie: Eloise na rzecz pracy zawodowej i dla świętego spokoju zrezygnowała z miłości swego życia, Joan poświęciła świetnie zapowiadającą się karierę pianistki dla męża i dzieci, a Carol pracuje zawodowo i ma rodzinę, żadna z nich nie jest w pełni zadowolona ze swojego życia.

Naszym zdaniem książka R. Masona jest bardzo pouczającą lekturą, która w zajmujący sposób ukazuje problemy jakie niesie ze sobą starość – każdy powinien ją przeczytać.


Następne spotkanie DKK odbędzie się 9.03.2010 roku o godzinie 17.00. Omówimy na nim „Bikini” J.L. Wiśniewskiego.

Beata Bogusławska: moderator DKK przy Filii nr 14MBP Łódź-Bałuty.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi