Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Spotkanie z Witoldem Szabłowskim

16 października 2019 r. w naszej bibliotece gościliśmy Witolda Szabłowskiego - dziennikarza, reportażystę i autora książek. Pierwsza część spotkania poświęcona była Turcji, którą pisarz poznał i pokochał kilkanaście lat temu podczas studiów w Stambule. Od tego czasu często tam wraca. Turcję postrzega jako kraj pełen sprzeczności i przyrównuje do promu, który kursuje między Europą a Azją. Jako turysta zachwyca się malowniczą Kapadocją i zabytkami Stambułu (Hagia Sophia, Błękitny Meczet, Pałac Topkapi, Meczet Sulejmana), jako dziennikarz analizuje mentalność i obyczaje Turków. W swoich reportażach poruszył m. in. problem tzw. honorowych zabójstw. Polakom poleca odwiedzenie w Turcji osady Adampol, która powstały z inicjatywy księcia Adama Czartoryskiego.

W drugiej części spotkania Witold Szabłowski opowiedział, w jaki sposób gromadził materiały do wydanej w 2019 r. książki "Jak nakarmić dyktatora". Udało mu się dotrzeć do kucharzy, którzy gotowali dla Idiego Amina, Saddama Husseina, Envera Hodży, Fidela Castro i Pol Pota. Najtrudniejsze zadanie miał kucharz przywódcy Albanii, bo Hodża chorował na cukrzycę, a uwielbiał jeść słodycze. Saddam Hussein za pyszne potrawy nagradzał swojego kucharza nowym samochodem.

W spotkaniu udział wzięło 30 osób.

 

Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy z Instytutem Książki i Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Łodzi w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Pisarz przyjechał do Sieradza na zaproszenie dwóch działających w naszej bibliotece Dyskusyjnych Klubów Książki.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi