"Na słodko..., z powagą w świat nastolatków". Spotkanie z Katarzyną Majgier.

8 czerwca 2011 r. obfitował w wydarzenia, które na długo pozostaną w naszej pamięci. Tego, bowiem dnia, miała odbyć się po południu premiera spektaklu „Eragon”, a z rana, czekała na nas nie lada gratka. O godz. 9.00 z wizytą przybyła do naszej biblioteki Pani Katarzyna Majgier, autorka wielu poczytnych książek dla nastolatków. Spotkanie odbywało się w ramach młodzieżowego DKK, który już od czterech lat działa przy Filii nr 5. Dzięki udziałowi w projekcie, którego honorowym patronem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, możemy krzewić czytelnictwo poprzez bezpośredni kontakt z twórcą żywego słowa. Takie spotkania dają młodym ludziom możliwość poznania pisarza/pisarki, który/która rozmawia z nim poprzez swoje powieści. I tak było w przypadku Pani Katarzyny Majgier, niezwykle sympatycznej i delikatnej osóbki. Pani Kasia opowiedziała zgromadzonym (uczniom kl. V i VI SP nr 4, 29, 111, członkom naszego DKK oraz członkom DKK działającego przy Filii nr 3 – w sumie ok. 60 osób) o tym jak zaczęła pisać powieści dla młodzieży, jak to jest w dzisiejszym świecie wydać książkę, która, jeśli nie znajdzie się na fali zainteresowania, to, choćby nie wiem, jakich wysokich lotów była, nie zostanie wydana. Opowiedziała nam również o swoich pasjach (fotografowaniu, technice decoupage), ulubionych domowych zwierzątkach szczurkach i nadziejach związanych z dalszym pisaniem. Pomysłów, jak sama powiedziała, na kolejne tomy ma dużo, rodzą się one czasem samoistnie, a czasem przy pomocy zabawnych i tych mniej zabawnych życiowych sytuacji. Gdy ktoś ze zgromadzonej publiczności zadał pytanie czy można zaproponować książki Katarzyny Majgier chłopcom?. Pisarka powiedziała, że oczywiście. W jej wydawnictwach nie ma podziału na książki dla dziewcząt i dla chłopców. Bardzo często bohaterowie powieści Katarzyny Majgier są równorzędnymi partnerami, niezależnie od płci. Dlatego też są, to książki dla nastolatek i nastolatków, którzy chcą czytać o swoich rówieśnikach, o ich problemach związanych z dorastaniem. To nie było spotkanie shomenki, tu nie było pokazu umiejętności aktorskich, to było spotkanie, gdzie płynęła życiowa mądrość, gdzie każde pytanie było ważne, a każda wypowiedź wysłuchana i zrozumiana. To była spokojna, wyważona rozmowa z pisarką, o darze słuchania, wypowiadania się i traktowania młodych ludzi-czytelników jak równorzędnych partnerów do dyskusji.

Koniec wizyty, to oczywiście autografy, wpis do kroniki biblioteki, wspólne zdjęcia. W tych jakże miłych chwilach widać całą serdeczności i cichą otwartości Pani Katarzyny Majgier. Te niezwykle szczere, pełne radości momenty, odbierają Ci, którym szczególnie do serca przypadły powieści naszego Gościa.

Pani Kasiu bardzo dziękujemy za miłą wizytę, za delikatność i wrażliwość, którą wniosła Pani, poprzez swoją osobę, a dzięki książkom radość z czytania.

relacja Małgosia Kowalska