Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Spotkanie autorskie z p. Hanną Kowalewską

W deszczowe, chłodne popołudnie 4 listopada br. w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach miałyśmy zaszczyt i, przy okazji, wielką przyjemność gościć p. Hannę Kowalewską, autorkę wierszy, dramatów, scenariuszy, słuchowisk radiowych oraz powieści, w tym, m. in. bardzo znanego cyklu książek o „Zawrociu”, który przyniósł jej sławę i uznanie czytelników. 
Pisarka okazała się cudowną, ciepłą osobą, eteryczną, niedzisiejszą, tajemniczą i ogromnie interesującą, co bardzo docenili wszyscy obecni na spotkaniu (w liczbie 18 „sztuk”), serwując jej dużą „dawkę” serdeczności i uśmiechu. W tymże spotkaniu uczestniczyli wprawdzie głównie klubowicze z DKK dla dorosłych, działającego w naszej bibliotece, którzy w czerwcu tego roku omawiali na klubowym „spędzie” pierwszą część tego najbardziej znanego cyklu książek autorstwa naszego gościa - „Tego lata w Zawrociu”. Najwięcej pytań zatem dotyczyło, oczywiście, tego tytułu, co bardzo podobało się p. Kowalewskiej. Autorka korzystając z okazji zdradziła, bardzo tym zainteresowanym czytelnikom, że pracuje nad piątą częścią losów Matyldy, głównej bohaterki „Zawrociowej” sagi, którym zresztą definitywnie chce się pożegnać z tamtą historią. Wprawdzie dopiero co, bo w sierpniu tego roku ukazała się część czwarta opowieści o Zawrociu, pod znaczącym tytułem „Inna wersja życia”, ale pisarka zwierzyła się obecnym na spotkaniu osobom, że po prostu musi ponownie tam „zawitać”, bo „ta historia jeszcze się nie skończyła”. Naszym gościom bardzo się to spodobało, bowiem byli zdania, ze losy Matyldy i Pawła zostały przez autorkę zawieszone w próżni niejako celowo, po to by można było je kontynuować. I tak właśnie, ku zadowoleniu czytelników, się stanie.
Po części oficjalnej, kiedy to pisarka siedziała naprzeciw słuchaczy, co zawsze jednak stwarza pewien dystans, nastąpiło lekkie „przegrupowanie” i zaprosiliśmy p. Hannę do czytelni naszej biblioteki, gdzie razem z uczestnikami spotkania zasiadła do stołu na słodkie „co nieco” oraz fajne, sympatyczne pogaduchy, które okazały się tak udane i wciągające obie strony, że pisarka zdecydowała się na nieco późniejsze opuszczenie nas, co sprawiło wszystkim ogromną przyjemność. Rozmawialiśmy na trochę bardziej prywatne, luźniejsze tematy, m. in. nasz miły gość zwierzył się, że wprawdzie od jakiegoś czasu mieszka w naszej zaganianej, głośnej, ruchliwej (po prostu „cierpiącej” na niezdiagnozowane ADHD), stolicy, ale tęskni bardzo za spokojem i wolniejszym tempem prowincji, na której się urodziła i wychowała, a nasze ukochane, paskudne miasto jest tamtemu miejscu podobne. Może nie tyle wizualnie, bo w Wysokim Mazowieckim, położonym w województwie podlaskim, gdzie p. Kowalewska przyszła na świat i wiele lat mieszkała, są lasy, łąki, pola i w ogóle dużo zielonej przestrzeni, ale z uwagi na spokojniejsze tempo życia. Mówiła też, że bardzo często z klimatów prowincji czerpie pomysły do swoich książek, więc zaprosiliśmy naszego gościa, by przyjeżdżała do Pabianic zawsze, gdy tylko będzie chciała swój pisarski „bank pomysłów” zasilić, na co z chęcią i uśmiechem przystała.
Spotkanie z p. Kowalewską trwało ponad dwie godziny, a zakończyło się ku żalowi obu stron, właściwie tylko dlatego, że autorka musiała zdążyć na pociąg, którym wracała do swojego domu w Warszawie. Na pożegnanie obiecała jednak, że jeszcze nas odwiedzi, co było dla wszystkich obecnych na spotkaniu przemiłym komplementem. Nawet p. Kinga Siekierska (nasz bądź, co bądź zwierzchnik, jeśli chodzi o DKK w rejonie łódzkim), która przyjechała z p. Kowalewską, była z wizyty w naszej bibliotece bardzo zadowolona, co nas, jako gospodarzy, ogromnie cieszy. Z niecierpliwością czekamy wobec tego na kolejne odwiedziny „świata literackiego” w naszej placówce.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi