Dyskusje w Woli Wydrzynej

Tym razem wspólnie z Dyskusyjnym Klubem Książki  gościliśmy w Świetlicy Wiejskiej             w  Woli Wydrzynej. Na miejsce klubowiczki dotarły rowerami. Po krótkim odpoczynku i przy pysznej kawie, dyskutowały o książce „Mrok i mgła” Stefana Türschmida. W jego powieści toczą się dwa wątki. W pierwszym śledzimy losy Sonii Buriaginy, urodzonej w rodzinie komunistów w Leningradzie w dniu rewolucji październikowej. Prymuska w szkole, szczerze wierzy, że żyje w najlepszym z możliwych państw. Drugi wątek dotyczy życia i działań największego  dyktatora Józefa Stalina.

Lektura ta była poruszająca i ciekawa, warto poświęcić jej czas, zrozumieć ówczesnych Rosjan, przeżyć dramatyczne losy Soni. W powieści, która jest niesamowicie mroczna znalazło się jednak  miejsce na pozytywne uczucia takie jak miłość czy przyjaźń.   Książka zdecydowanie godna polecenia. Czasy Stalina, jego bezkompromisowość i bezwzględność były okropne …