Na grzyby z Panem Tadeuszem

21 września odbyła się impreza czytelnicza „ Na Grzyby !, której bezpośrednią inspiracją było szlachetne grzybobranie opisane na kartach narodowej epopei Pan Tadeusz Adama Mickiewicza.

O godz. 16.15 spotkaliśmy się przed biblioteką. Po krótkim powitaniu uczestników ( ponad 20 osób), spakowaniu niezbędnych rzeczy : koszyki, scyzoryki i oczywiście atlas grzybów, wyjechaliśmy rowerami do lasu . Na skraju lasu pozostawiliśmy nasze pojazdy i udaliśmy się na godzinny spacer.

Zamiar przechadzki bardzo Sędziego ucieszył.
Widział sposób rozjęcia krzykliwego sporu,
A więc krzyknął: "Panowie, po grzyby do boru!
Kto z najpiękniejszym rydzem do stołu przybędzie,
Ten obok najpiękniejszej panienki usiędzie;
Sam ją sobie wybierze. Jeśli znajdzie dama,
Najpiękniejszego chłopca weźmie sobie sama".

Niestety nie posiadaliśmy bawolego rogu którym, chcieliśmy zasygnalizować wejście i wyjście z lasu, dlatego posłużyliśmy się gwizdkiem, ale jak wybierzemy się kiedyś na łowy, postaramy się o taki rekwizyt.

A w lesie ?

Grzybów było w bród: chłopcy biorą krasnolice,
Tyle w pieśniach litewskich sławione lisice,
Co są godłem panieństwa, bo czerw ich nie zjada,
I dziwna, żaden owad na nich nie usiada.
Panienki za wysmukłym gonią borowikiem,
Którego pieśń nazywa grzybów pułkownikiem.
Wszyscy dybią na rydza; ten wzrostem skromniejszy
I mniej sławny w piosenkach, za to najsmaczniejszy,
Czy świeży, czy solony, czy jesiennej pory,
Czy zimą. Ale Wojski zbierał muchomory.

Po powrocie z lasu przygotowaliśmy ognisko. Przed rozpoczęciem biesiady przeczytaliśmy głośno fragmenty Pana Tadeusza, oglądaliśmy atlasy, albumy i książki z przepisami . Dzieci otrzymały do czytania bajeczki np.: Jaś i Małgosia, Czerwony Kapturek, Leśna wędrówka, Krecik w lesie, Leśny rajd, Groszek Wyprawa do lasu i wiele innych, w których pojawiał się motyw lasu.

Później ciekawe rozmowy przy ognisku, dowcipy i śpiew. Dołączyły do nas panie ze Stowarzyszenia Rozwoju Kultury i Zachowania Dziedzictwa Kulturowego Wsi Stróża oraz członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki. Łącznie było nas 35 osób.