Tydzień Zakazanych książek (październik 2011)

DKK w Stróży przyłączył się do obchodów Tygodnia Zakazanych Książek, który odbył się na przełomie września i października.

Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week) wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa. Jest to jedno z tych praw, do których Amerykanie przywiązują duże znaczenie. Prawo do wolności słowa traktują bardzo poważnie, jako prawo podstawowe, w pewien sposób są z niego dumni - jako z uosobienia ich wolności.

Obchody tygodnia co roku organizowane są przez American Library Association. Jest to święto wolności czytania, które ma na celu zwrócenie uwagi na zagadnienie wolności intelektualnej i niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą ograniczanie dostępu do informacji. Jest to sprzeciw wobec cenzury, zakazywania czytania treści uznanych przez kogoś za nieodpowiednie, wycofywania z tego powodu pewnych tytułów z bibliotek.

Chcemy, aby Tydzień Zakazanych Książek był nie tylko akcją uświadamiającą, ale żeby był okazją do zainteresowania ciekawymi przypadkami z historii literatury, zachęcił do czytania, także książek, którym przypięto łatkę niepoprawności politycznej, obyczajowej etc.

Czym skuteczniej zaintrygujemy czytelnika niż aurą tajemniczości, skandalu i etykietką zakazanego owocu? ;-)” (źródło:http://bibliosfera.net/zakazane-ksiazki-2011/)

Spotkałyśmy się, aby zorganizować wystawę i porozmawiać na temat zakazanych książek.

Wystawiłyśmy tytuły, które kiedyś z różnych przyczyn poddane były cenzurze, postawiliśmy znak Zakaz czytania oraz zrobiliśmy gazetkę w korytarzu z informacją o obchodach Tygodnia Zakazanych Książek i ciekawostkami , zaczynającymi się od słów Czy wiesz, że... Następnie sfotografowaliśmy to i wysłaliśmy zdjęcie na Facebook, by tym samym dać sygnał, ze bierzemy udział w akcji. Rozmawiałyśmy również o lekturach szkolnych, które kiedyś znalazły się na liście cenzury. Informacji szukałyśmy w książce „100 zakazanych książek. Historia cenzury dzieł literatury światowej.”