Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Karuzela uczuć z dorosłymi (maj 2011)

Propozycja na majowe spotkanie dla dorosłych klubowiczów, to „Karuzela Uczuć” J. Picoult.

Książka, której młodzież dała zdecydowane TAK, u nas dorosłych jak zwykle wzbudziła mieszane uczucia. Faktycznie czyta się bardzo szybko, od samego początku porywa nas akcja.

Dramat , jaki rozegrał się , prawie natychmiast podzielił dwie zaprzyjaźnione rodziny.

Przez kilkanaście lat rodziny Harte' ów i Goldów mieszkają obok siebie, przyjaźnią się, dzielą ze sobą wszystkie radości i smutki. Uwieńczeniem wieloletniej zażyłości i mamy wrażenie, ze marzeniem dorosłych to zeswatanie swych pociech. Marzenia młodych – kwestia dyskusyjna. Razem się wychowują, przyjaźnią, chodzą do tej samej szkoły , w końcu stają się parą. Ale czy to uczucie, które łączy Chrisa i Emily prawdziwie można nazwać miłością ? Czy raczej realizacją oczekiwań rodziców? Emily raczej zatrzymała się na uczuciu braterskim a wszystko, co między nimi się działo, było dogłębnie analizowane. Nie bardzo mogliśmy jej zrozumieć, momentami wręcz irytowała i nawet zarzucono jej „wydumane problemy”. Pomocy raczej nie szukała, a miała do kogo się zwrócić. Wymagać przyzwolenia i aktywnego udziału od ukochanej osoby na samobójczy akt?!- to dość dziwne okazanie uczuć. Chodziło raczej o uczucia własne bądź zwrócenie uwagi na nie.

Postępowanie Chrisa wywołuje emocjonalną burzę. W imię miłości bierze na siebie odpowiedzialność za życie ukochanej osoby. Bawi się w dorosłego. Myśli, ze uda mu się zapobiec tragedii a daje wciągnąć się w gierki Emily. Skutek jest nieodwracalny – śmierć.

Długo rozmawiałyśmy. Rozważaliśmy o bohaterach. Patrząc oczami rodzica, nauczyciela nie mogliśmy zrozumieć dlaczego młodzi nie szukali pomocy u dorosłych? Można mieć poczucie wstydu wobec rodziców, obawę, że „starzy” nie zrozumieją, ale oprócz nas są jeszcze inne osoby przed, którymi warto się otworzyć. To może być psycholog czy pedagog z innej szkoły lub zupełnie obca osoba, którą zaczepimy metodą Foresta Gumpa. Tonący brzytwy się chwyta, a samobójstwo jest zuchwałym aktem. Rzuca cień na wszystkich bliskich żyjących : rodzinę, przyjaciół, znajomych i sprowadza na nich poczucie winy. Kto w życiu zetknął się z samobójczą śmiercią, wie, że nie ma jednej odpowiedzi na pytanie dlaczego?

Magdalena Komór

 

 

 

 

 

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Magdalena Szymańska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi