Kulisy skandalu, który wstrząsnął Francją

20 czerwca odbyło się przedwakacyjne spotkanie zduńskowolskiego Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem zajęła nas pozycja Macieja Karpińskiego „Maria i Paul. Miłość geniuszy”. W 1910 roku romans owdowiałej Marii Curie i Paula Langevina, wybitnego fizyka, męża i ojca czworga dzieci, wstrząsnął Francją. Skandal, podsycany przez nacjonalistyczną prasę, przerodził się w ogólnonarodową awanturę. Wywołał uliczne demonstracje , kilka pojedynków i ataki agresji wobec Marii. Maciej Karpiński jako scenarzysta filmowy nie miał problemu z wyobrażeniem sobie, jak mógł wyglądać przebieg wypadków, co mogli czuć uczestnicy tych wydarzeń. Jako francuski fizyk Jean Perrin snuje opowieść z pozycji świadka i uczestnika tamtych zajść. Choć „ Maria i Paul...” nie jest literaturą naukową, nie opiera się na dokumentach, to czyta się ją znakomicie, poznając realia Francji tamtych lat i mało znany epizod z życia słynnej uczonej. Książka ta uzyskała jednoznacznie pozytywną ocenę. Klubowiczki zgodnie stwierdziły, że czyta się ją szybko i z przyjemnością. Zastanawiały się jak w obecnych czasach reagowałby Paryż na taki romans. Maria Curie była kobietą „ wyprzedzającą swoją epokę”. Przekraczała granice, odważnie realizowała swoje cele zawodowe, wchodziła tam, gdzie do tej pory dostęp mieli tylko mężczyźni. W życiu prywatnym nie odmawiała sobie związków z mężczyznami. I dlatego tak bardzo wzbudzała niechęć. Jej burzliwa biografia łamie stereotyp „ matki Polki”. Powieść Macieja Karpińskiego znakomicie przybliża jej postać. Jak podsumowały nasze klubowiczki: naukowiec też człowiek.