DKK dla młodzieży - Tomaszów Mazowiecki

Na marcowe spotkanie młodzieżowego DKK przyszło 15 osób. Tematem dyskusji była książka Wiesława Myśliwskiego „Ostatnie rozdanie”. Jak każdy utwór tego autora, tak i ta powieść  napisana została niewątpliwie pięknym językiem. Podobnie jak wcześniej omawiany w ramach DKK „Traktat o łuskaniu fasoli” jest to monolog mężczyzny w sile wieku, który w swoisty sposób rozlicza się ze swoim życiem. Za pośrednictwem zapisków z notesu, przywołuje mniej lub więcej znaczące w jego życiu osoby. Bohater poprzez swoje notatki rekonstruuje życie, wspomina ważne wydarzenia w tym szkolna miłość Marię, od której dostaje listy miłosne, zawierające również informacje na temat jej życia. Dowiaduje się dużo o jej rodzinie, kolejnych mężach, dzieciach, pracy zawodowej, ale nigdy na nie odpowiada na te listy. Kolejny list zawiera  informację o zamiarze popełnienia przez Marię samobójstwa.  Miała to być ostatnia informacja od ukochanej.

Powieść Myśliwskiego jest dość trudna  odbiorze dla młodego czytelnika. Mimo mistrzowskiego stylu, młodzi czytelnicy często czuli się znużeni lekturą tej książki. Nie dlatego, że jest źle napisana, ale jej tempo jest niezwykle powolne, wręcz rozwleczone – jak uważają niektórzy klubowicze. Można przypuszczać, że gdy młodzi ludzie nabiorą nieco więcej życiowego doświadczenia, przybędzie im lat, to powrócą do twórczości Wiesława Myśliwskiego i w nieco przydługich tekstach odnajdą to co najpiękniejsze u tego autora – symbolikę, i język.