Styczniowe spotkanie ,,Czarna Madonna" - Remigiusz Mróz

Podczas styczniowego spotkania naszego klubu, omawianą przez nas książką była ,,Czarna Madonna” Remigiusza Mroza - emocjonujący horror religijny. Już na samym początku naszą uwagę zwróciła kontrowersyjna okładka. Jej czerwono – czarna kolorystyka wraz z wizerunkiem Matki Boskiej i Dzieciątka bez twarzy wywołuje strach. Głównym elementem narracji w powieści jest chwalebny wizerunek i rola Czarnej Madonny, która sprawuje opiekę nad ludźmi. Fabuła książki buduje stałe napięcie. Fakt zaginięcia samolotu wraz z narzeczoną głównego bohatera to dopiero początek… W utworze toczy się nieprzerwana walka dobra ze złem, w którą został zaangażowany Filip – główna postać w książce. Opisane przez Mroza egzorcyzmy, opętanie, przemierzanie czasoprzestrzeni, wywoływanie duchów, buduje klimat osaczenia przez zło. Autor przywołuje fragmenty z Biblii, między innymi Apokalipsę Św. Jana. Wszyscy klubowicze zgodnie stwierdzili, że dla osób wrażliwych książka ta może być trudna w odbiorze. Jednak docenili jej przystępny i lekki styl. Szybko się ją czyta, potrafi wciągnąć – lecz straszy. Dużo opisanych wydarzeń ma swoje miejsce w rzeczywistości, co jeszcze bardziej potrafi wywołać niepokój u czytelnika. Po przeczytaniu tej lektury, każdy z nas zastanawiał się nad niespodziewanym i pozostawiającym niedosyt zakończeniu, gdyż wiele kwestii w ,, Czarnej Madonnie” było niewyjaśnionych. Poza dyskusją o książce, spotkanie nie obyło się bez ,,opowieści o duchach” czy zabawnych anegdotach o strachach. To jeszcze bardziej zbudowało odpowiedni klimat aby porozmawiać o książce.