Zamknięcie DKK w Bełchatowie"Pragniemy poinformować, iż z dniem 01.01.2009 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Charłupi Małej rezygnuje z uczestnictwa w projekcie Dyskusyjne Kluby Książki. [...]"

Relacja ze spotkania

2 czerwca 2008 r. o godzinie 14:30 odbyło się  spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Spotkania cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród dzieci, które chętniej i odważniej wypowiadają się na temat przeczytanej książki.Przedmiotem dyskusji czwartego już soptkania była książka Beaty Ostrowickej "Ale ja tak chcę!" Jest to pięknie napisana i zilustrowana opowieść egoizmie, nietolerancji, ale również o poszukiwaniu akceptacji (choć nie za wszelką cenę) i o obronie własnej tożsamości. Ale ja tak chcę! czasem wypowiadane w sytuacjach, podczas których zapomina się o drugiej osobie i widzi tylko koniec swojego nosa.

Dzieciom bardzo podobała się ta mądra i aktualna bajka - trochę smutna, trochę optymistyczna, która pokazuje że nie należy bać się odmienności, a tym bardziej - piętnować jej. Pokazuje też, jak rodzi się przyjaźń między odrzuconym przybyszem i lekceważonym drzewiakiem.

III Spotkanie DKK

• 100_1423
  • 100_1432
  • 100_1433

24 kwietnia 2008 r. o godzinie 15:00 odbyło się trzecie już spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem na spotkanie przybyło 12 osób. Przedmiotem dyskusji były dwie książki. Pierwszą omawianą książką była "Zuźka w necie i w realu" Doroty Suwalskiej.
Dzieciom bardzo podobały się przygody Zuźki, która przeżywa fascynację Internetem i czatami, odkrywa zabawne zdarzenia oraz pułapki i niebezpieczeństwa związane z komputerem. Z werwą opowiada o nowym nauczycielu - indywidualiście, i o kolegach. Niepowtarzalne sytuacje zapewniają rozrywkę fanom prawdziwej rodziny i mądrego korzystania z komputera.
Po przeczytaniu książki dzieci stwierdziły, że będą bardziej uważać na niebezpieczeństwa czyhające w Internecie. Druga książka "Dziewczynka, która przestała się uśmiechać" Gilles Tibo - Zau zrobiła na dzieciach ogromne wrażenie. Książka opowiada o lasach Ewy dziewczynki, która skrywa w sobie sekret, którego nie może nikomu zdradzić. Mała dziewczynka pogrąża się w ciszy. Przestała mówić. Przestała się bawić. Przestała się uśmiechać. Aż do dnia, w którym jeden z rysunków ujawnia to, co ją dręczy i doprowadza w końcu do znalezienia odpowiednich słów. Słów, które przynoszą ulgę i bezpieczeństwo

II spotkanie DKK

• 100_1441
  • 100_1443
  • 100_1445

14 kwietnia 2008 r. o godzinie 14:30 odbyło się drugie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem na spotkanie przybyło 10 osób. Klub cieszy się coraz  większym zainteresowaniem dzieci i młodzieży. Przedmiotem dyskusji były książka Ewy Nowak "Koleżaneczki". Dzieciom bardzo podobały się przygody Iwy i jej dwóch koleżanek.     Głównym wątkiem powieści jest przyjaźń wraz ze wszystkimi jej aspektami: od poszukiwania przyjaźni począwszy, poprzez rywalizację o względy potencjalnej przyjaciółki, aż po odkrycie przyjaźni fałszywej, pozorowanej. Tytułowe koleżaneczki - Iwa, Anka i Patrycja - są tego przykładem.

Kinga Grzelczyk
Uczestnik DKK przy GBP w Charłupi Małej

Spotkanie organizacyjne

• bib1
  • bib2
  • bib3

17 marca 2008 roku o godzinie 14.00 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Sieradzu z/s w Charłupi Małej odbyło się pierwsze spotkanie dla dzieci w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Spotkanie miało charakter organizacyjny, klub skupia na razie sześcioro dzieci. Prowadząca Małgorzata Ziarniak powitała dzieci oraz prosiła o przedstawienie się. Następnie przedstawiła sytuację Klubów Książki, cele i zadania takich klubów, omówiła sprawy organizacyjne, ustalono częstotliwość spotkań oraz wybrano książki do dyskusji na najbliższe spotkanie. Dzieci opowiadały o swoich zainteresowaniach czytelniczych po jakie książki sięgają najczęściej. Zaproponowały tworzenie ilustracji do przeczytanych książek.

Spotkanie upłynęło w miłej, ciepłej i świątecznej atmosferze.
Następne spotkanie odbędzie się 31 marca o godzinie 14.30 tematem spotkania będzie książka Doroty Suwalskiej pt. "Zuśka w necie i w realu".