Ten sam dzień, ta sama godzina, ta sama książka czyli Trafny wybór

Pierwsza Ogólnopolska Dyskusja Literacka Dyskusyjnych Klubów Książki organizowana przez Instytut Książki i wydawnictwo Znak. 12 grudnia 2012 r. o godzinie 18:00 w 150 Klubach dyskutowano o książce J.K. Rowling „Trafny wybór”. DKK przy Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź – Śródmieście Filia Nr 11 dołączył do tej akcji.

Joanne Kathleen Rowling jest autorką serii książek o przygodach Harry`ego Pottera, która przyniosła jej międzynarodową sławę. Każda kolejna część była z niecierpliwością oczekiwana przez czytelników, a premierom towarzyszył ogromny rozgłos i emocje. Książki zostały przetłumaczone na 74 języki. Autorka jest laureatką licznych nagród, w tym Orderu Imperium Brytyjskiego za zasługi dla literatury dziecięcej, Nagrody Księcia Austrii za osiągnięcia na rzecz zgody między narodami, francuskiej Legii Honorowej i Nagrody Hansa Christiana Andersena. „Trafny wybór” to jej pierwsza powieść dla dorosłych.

Lektura nie należy do najłatwiejszych. Początkowo czujemy się zagubieni w gąszczu pojawiających się kolejno na scenie postaci. Akcja rozwija się bez pośpiechu, by nagle wyrwać nas z monotonii i rzucić w wir szybko następujących po sobie zwrotów akcji. "Trafny wybór" to wstrząsająca opowieść o małomiasteczkowym środowisku, ludzkich pragnieniach, zawiedzionych oczekiwaniach, miejscami wulgarna, rzadko kiedy wesoła.

Na spotkanie przyszło polemizować 10 czytelniczek. Od progu zapowiadało się na gorącą dyskusję. Dla bezpieczeństwa książek, aby nie uległy uszkodzeniu przy przekazywaniu emocji przez  klubowiczki, na wszelki wypadek odstawiłam filiżanki z kawą. Okazało się, że dobrze zrobiłam, gdyż debacie towarzyszyła gwałtowna gestykulacja. Poza tym świadomość, że tego samego dnia, o tej samej porze, w 150 miejscach rozmawia się o tej samej książce pozytywnie wpłynęła na charakter i emocje spotkania.

Rozmowa o książce była szczera. Trzy osoby przyznały się, że nie przeczytały powieści do końca, nie mogły przebrnąć przez gąszcz postaci pojawiających się na początku, uważały je za mało wyraziste, a akcję za mało ciekawą. Natomiast siedem osób pozostało pod wrażeniem książki, zachwalając intrygujący styl i ciężar podejmowanych przez autorkę problemów społecznych. Nie obyło się bez porównań z naszą rzeczywistością i otaczającym nas na co dzień światem i ludźmi -znajomymi, sąsiadami.

Sportowy wynik dyskusji to 7:3 dla Rowling, a w szkolnej skali książka dostała ocenę dobrą, czyli 4.