Pierwsze kwietniowe spotkania w Filii dla Dzieci MBP Łódź-Polesie

8 i 29 kwietnia odbyły się nasze pierwsze spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki Filii nr 10 Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Polesie. Dwukrotnie przychodziło do nas 11 dzieci i wspólnie zaczytywalismy się we wspaniałej lekturze, oto jej fragment:

"Kaktus trafił do ich domu niedawno ze schroniska dla psów. Pojechali tam całą rodziną właściwie po to, żeby wziąć jakiegoś małego szczeniaka. ale kiedy zobaczyli smutne oczy zabiedzonego, wielkiego kundla podobnego do labradora, nie potrafili go zostawić. Kilka tygodni wcześniej ktoś znalazł w lesie psa, głodnego i wycieńczonego, przywiazanego drutem do drzewa. Ten ktoś zawiózł go potem do schroniska."

Można powiedzieć - książka terapeutyczna, którą powinno przeczytać każde dziecko. Z premedytacją wybrałam opowiadania o przyjacielskim psie ze schroniska, by jeszcze bardziej zachęcić Dzieci do naszych wspólnych rozważań o literaturze. Wiemy, jak dzieci bardzo lubią zwierzęta i miałam nadzieję, że z wielkim zapałem będą poznawały przygody tego sympatycznego psiaka o imieniu Kaktus. Nie pomyliłam się. Wcześniejsze, bardzo smutne losy Kaktusa, rozbudziły ogromną wrażliwość Naszych Młodych Klubowiczów. Ten duży, rudy pies to prawdziwy przyjaciel małej Weroniki, którego zapragnęli mieć Wszyscy Nasi "Dyskutanci". Bohaterka książki zawsze może na niego liczyć. Gdy jest sama w domu - dotrzymuje jej towarzystwa, rozwesela ją - gdy jest smutna, broni przed niebezpieczeństwem - gdy napada ją dwóch dużych chłopaków, dzięki pomocy psa - odnajduje rzecz, którą zagubiła. Kaktus to po prostu bezcenny przyjaciel, którego obecność bardzo pozytywnie kształtuje charakter "dużych i małych."

Kaktus, dobry pies / Barbara Gawryluk. - Łódź, 2008

Kaktus, szukaj ! / Barbara Gawryluk. - Łódź, 2008