Tydzień Konstancji w BP-S w Naramicach

"Tydzień Konstancji" w Bibliotece Publiczno-Szkolnej w Naramicach.

W sobotni poranek w dniu 3 października odbyło się w bibliotece spotkanie klubowiczów. W dość licznym gronie, bo aż trzynaścioro uczestników skupiało się wokół książki Olgi Masiuk. Książkę czytaliśmy i na bieżąco omawialiśmy wszystkie wątki. Każdy dzień Konstancji został omówiony, bo każdy dzień był inny i czym innym pachniał.

Czy z  osobą niewidzącą już od urodzenia można rozmawiać o kolorach? "Tydzień Konstancji" Olgi Masiuk udowadnia, że tak! Z powodu "wyłączonych oczu" ma do rzeczywistości ograniczony dostęp, barwy opisują jej więc w sposób oryginalny i ciekawy najbliżsi. Nie zawsze jednak łatwo ich słowa spamiętać... Kolor złoty lubi najbardziej; każdy z nich pachnie. Zapachem przesycone jest właściwie wszystko- osoby, przedmioty, dni... To rozgadana narratorka książki, więc morzem słów opowiada w niej o ośmiu dobach własnego życia; nie następują one po sobie, są momentami, które w jakiś szczególny sposób utkwiły jej w głowie. Swoją historię zaczyna od soboty, która pachnie szarlotką i babcią; niedziela – kawą; poniedziałek nielubianym porannym wstawaniem, czwartek- papkowatym ryżem ze szkolnej stołówki......Konstancja pyta o otaczającą rzeczywistość, a dzięki kochającym ją bliskim oprócz słów doświadcza jej empirycznie- dotyka morza, słucha koncertu, jest mokra w Lany Poniedziałek... Otaczających ją ludzi wypełnia szczera radość i ciepło. Dzięki nim każdy tydzień życia Konstancji jest piękny, pełen wrażeń i bezpieczny.

Całość tej historii podkreślają wymowne czarno- białe rysunki Ewy Stiasny ukryte na każdej z kartek. Książkę czyta się bardzo szybko, dlatego polecamy  ją osobom w młodszym wieku ale również młodzieży i dorosłym.