Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Trafny wybór w Trębaczewie

12 grudnia 2012 roku był dniem bardzo szczególnym dla czytelniczek DKK w Trębaczewie, ponieważ panie wzięły udział w Pierwszej Ogólnopolskiej Dyskusji Literackiej zorganizowanej przez  Instytut Książki i Wydawnictwo Znak. Dyskusja dotyczyła książki J.K Rowling zatytułowanej Trafny wybór.

                Do rozmowy zaproszono przedstawicielkę Rady Gminy oraz redaktora lokalnej gazety. Zainteresowanie dyskusją było duże, niestety ze względu na  warunki lokalowe nie można było zaprosić wszystkich chętnych. Całe spotkanie było perfekcyjnie przygotowane – klubowiczki zarówno swoim strojem jak i wystrojem wnętrza nawiązały do motywów twórczości Rowling. W bibliotece pojawił się kajak płynący po rzece wijącej się u stóp miasteczka Pagford oraz 12 czarownic z Hogwartu.

Mimo, że powieść podejmuje wiele tematów, czytelniczki pominęły prawie całkowicie wątek polityczny. Zwróciły natomiast uwagę na kwestie młodzieży borykającej się z różnymi problemami typu narkomania, prostytucja, alkohol. Zauważyły podobieństwo młodzieży z Pagford do Harrego Pottera  - stwierdziły, że w obu przypadkach nastolatkowie pozostawieni są sami sobie. Autorytetem dla klubowiczek – matek dorastającej młodzieży – stał się Barry, ponieważ jako jedyny potrafił dotrzeć do zbuntowanych dzieciaków. Przykładem takiej buntowniczki była Krystal Weedon. Dziewczyna z marginesu, córka narkomanki, agresywna w stosunku do innych, odrzucona przez rówieśników, bezpośrednia ale niepewna siebie – to Barry dając jej wiosło pozwolił uwierzyć w siebie.

                     „Wiosła symbolizują nasze zdolności, umiejętności i wiedzę, dlatego też

                      w symbolicznym znaczeniu są porównywalne z laską lub różdżką.”

Dostrzegł drzemiące w niej ambicje i możliwości, sprawił, że dziewczyna z półświatka została zaakceptowana przez rówieśników. Panie zgodnie stwierdziły, że problem ten jest problemem powszechnym, problemem naszych czasów – nie każdy potrafi pomóc młodzieży, która stawia mur.

Przebić się przez mur i umieć pomóc to jedno a widzieć problem to drugie. Właśnie rodzice ukazani w powieści wydają się nie zauważać kłopotów swoich dzieci. Ten aspekt również zainteresował czytelniczki. Stwierdziły, że dorośli – bez względu na status społeczny, wykształcenie i wykonywany zawód mają trudności wychowawcze.

Wiele czasu poświęcono też na omówienie relacji  między bohaterami. Idealne, malownicze Pagford okazało się siedliskiem zakłamania, pozorów, plotek i intryg. To tutaj niepowodzenia stają się powodem do zadowolenia, a pod maską „dobra” kryje się szyderczy uśmiech.

„Trafny wybór” otrzymał też głosy krytyki. Niektóre z pań stwierdziły, że „w powieści Rowling za dużo jest bólu i cierpienia. Jest to książka okrutna i pesymistyczna” . Krytykowano też dosadny
i wulgarny język. „Nie mniej jednak opisana przez autorkę przygnębiająca codzienność jest odbiciem rzeczywistości, w której żyjemy” – podsumowały klubowiczki.

                Mimo pojawiających się różnych opinii na temat „Trafnego wyboru” utwór ten jest przez czytelniczki z Trębaczewa polecany jako „lektura obowiązkowa”.

               

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi