Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Portret młodej Wenecjanki" na spotkaniu DKK w Piotrkowie Tryb.

„ Portret młodej Wenecjanki”  Jerzego Pilcha był tematem dyskusji na marcowym spotkaniu DKK w Piotrkowie Tryb.

Tematami przewodnimi w tej powieści  są starość i seks. Autor, który jednocześnie jest bohaterem, w dość melancholijny sposób wspomina kobiety, które przewinęły się przez jego życie. Od pewnego czasu związki z coraz młodszymi kobietami stały się ucieczką i antidotum na nieubłaganie nadchodzącą starość. Bohater udowadnia sobie samemu, iż mimo podeszłego wieku wciąż może mieć atrakcyjne partnerki. Zdobywanie ich to gra, która z upływem czasu powoli zaczyna go nudzić.

Tylko jeden z przeżytych romansów wydaje się być wyjątkowo znaczący. Obiektem westchnień narratora stała się niejaka Pralina Pralinowicz, kobieta o nietuzinkowej urodzie i sposobie bycia. Bardzo tajemnicza, pełna wdzięku i elegancji, do złudzenia przypominająca kobietę z obrazu Albrechta Dürera.

Pilch opowiada w  szyderczy i ironiczny sposób o swoich licznych podbojach, jedynie związek z  Praliną Pralinowicz wydaje się być tym prawdziwym uczuciem, które zdarza się  jeden, a może dwa razy w życiu. Pozostaje tylko pytanie czy ta kobieta faktycznie istniała? Może była tylko tworem jego wyobraźni, majakiem drążonego chorobą umysłu?

„Portret młodej Wenecjanki” to zbiór różnego kalibru felietonów i esejów. Jest rozdział o sposobach popełniania samobójstwa i  złożoności relacji damsko-męskich.  Z poszarpanych, urywanych opowieści wyziera samotność i bolesna świadomość przemijania.

 Według biorących udział w dyskusji klubowiczów ta książka to opowieści podstarzałego don juana. Jedynie niepasujące do całości opowiadanie o Boriszy i jego narożnym pokoju na tyłach domu czytało się z przyjemnością. Pozostała część nie ma jasnej fabuły i przypomina literacki bełkot. Na szczęście nie jest zbyt obszerna więc dało się przez nią przebrnąć, ale nie polecamy tej lektury, szkoda na nią czasu.

Na spotkaniu obecnych było 10 osób.

 

                                                                                     Katarzyna Choja

                                                                            Moderator DKK przy MBP w Piotrkowie Tryb.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi