Relacja z drugiego spotkania sieradzkiego DKK

Zobacz zdjęcia ze spotkania:
  • 1
  • 2
  • 3

27 lutego 2008 r. o godzinie 17:00 odbyło się drugie spotkanie sieradzkiego Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem na spotkanie przybyło 15 osób (12 pań i 3 panów).Przedmiotem dyskusji były dwie książki: "Wszystkie języki świata" Zbigniewa Mentzla i "Tajemniczy płomień królowej Loany" Umberto Eco. Klubowicze stwierdzili, że, choć w obu książkach został opisany powrót do lat dzieciństwa bohaterów-narratorów, to są to zupełnie różne opisy doświadczeń. Z. Mentzel opisuje lata komunizmu w Polsce, U. Eco ukazuje dorastanie w czasach faszyzmu włoskiego. Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę na elementy humorystyczne w obu powieściach. Według klubowiczów "Tajemniczy płomień królowej Loany" to literacka zabawa autora z czytelnikiem. Są w niej liczne nawiązania do literatury i kultury masowej. Niektórych znużyły długie i szczegółowe opisy przeglądania przez bohatera przedmiotów znalezionych na strychu, inni przekonywali, że jest to właśnie fascynujące odkrywać z Jambo krok po kroku ukochane lektury z dzieciństwa. Spotkanie zakończyło się stwierdzeniem, że obie książki warto przeczytać i polecać innym.

Zofia Olechnowicz