Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Recenzja książki "Fausta" Krystyny Kofty

"Fausta" Krystyny Kofty to powieść wciągająca od pierwszej strony. Czytając ją nie zdajemy sobie sprawy z upływu czasu, a strony książki przewracają się same.

Głównymi bohaterkami są: tytułowa Fausta i Bogna, znana pisarka, dla której Fausta jest pierwowzorem głównej postaci jej powieści. Te dwie kobiety poznają się w szpitalu w momencie, gdy Bogna walczy z rakiem piersi, a Fausta towarzyszy swojemu mężowi w walce z rakiem (nomen omen) sutka. To niespodziewane spotkanie w tak niesprzyjających okolicznościach staje się początkiem ich skomplikowanej przyjaźni opartej często na kłamstwie, uszczypliwości, niezrozumieniu, ale również wrażliwości, chęci pomocy i walki o tę przyjaźń.

Fausta Fołtynowicz dzieciństwo spędziła w ubogiej dzielnicy miasta, wraz z młodszą siostrą Kamilą, ukochanym ojcem Ludwikiem Lejmanem, który będąc Żydem, nie mógł znieść realiów panujących w Polsce lat 60-tych i przez to odebrał sobie życie i matką, która po śmierci ojca nieprzystosowana do samodzielnej egzystencji prostytuuje się z mężczyznami za pieniądze przeznaczając je na alkohol. W mieszkaniu obok, za kotarą śpi Fausta... Mając 14 lat Fausta zostaje sprzedana przez matkę starszemu od niej o 40 lat Filipowi Fołtynowiczowi. Ten zabrał dziewczynkę w świat luksusu, posyłając ją wpierw do szkoły klasztornej, a później, gdy osiągnęła wiek 16 lat pojął za żonę. Fausta, kochająca i wierząca bezgranicznie w Boga, jest idealną żoną. Mimo, że nie kocha swojego męża jest mu posłuszna, wierna i troskliwa , rodzi mu dwoje dzieci, wychowuje je, dba o mieszkanie i interesy męża, a w skrytości marzy o jego śmierci i o odzyskaniu utraconej młodości i wolności. Po około 30 latach małżeństwa Filip umiera. Mimo, że dzieje się to w domu Fołtynowiczów, w obecności księdza i żony, śmierci Filipa nie można w żaden sposób nazwać spokojnym odejściem.

Fausta zostaje sama, jest wolna. Czy jednak o taką wolność jej chodziło? Czy doceni ją we właściwy sposób?

Drugą bohaterką powieści Krytyny Kofty jest Bogna, znana pisarka, która ujrzała Faustę po raz pierwszy na sopockim molo i na której ta piękna, młoda dziewczyna w towarzystwie starszego mężczyzny, zrobiła tak ogromne wrażenie i wzbudziła tak wiele znaków zapytania, że stała się bohaterką jej powieści. Bogna zaczęła pisać książkę o Fauście, ale jej nie skończyła. Po około 30 latach gdy powtórnie poznała Faustę , jej powieść o dziewczynce z sopockiego mola odżyła na nowo. Bogna jest nie tylko obserwatorką życia Fausty, ale również jej towarzyszką komentatorską komentatorską jej życia. Starsza od Fausty pisarka nie może zrozumieć przywiązania Fausty do męża, jego pieniędzy, dlaczego Fausta, która Filipa nigdy nie kochała, nie zostawiła go lub nie zdradziła, przecież akcja powieści rozgrywa się w drugiej połowie XX wieku ( miałam wrażenie, że to jednak wiek wcześniej). Bogna stara się odkryć tajemnicę życia swojej bohaterki często zakłamującej fakty, omijającej niewygodne zdarzenia, zacierającej ślady...

Na każdej z kartek powieści czai się tajemniczość. Autorka z niespotykaną precyzją pokazuje kobiecą psychikę i specyficzne odczuwanie świata. Obie bohaterki różni tak wiele, a jednocześnie łączy tak mocna przyjaźń, że skłania Bognę do heroicznej postawy wobec obsesji Fausty o wiecznej młodości. Zakończenie jest dla mnie niespodzianką i przyznam, że nie rozumiem autorki!. Czemu nie rozwikłała ostatecznie losu Fausty, czemu postanowiła zaszokować, nawet jeżeli jest to XXI wiek.

Uważam, że książka Krystyny Kofty jest naprawdę bardzo dobrym kawałkiem literatury kobiecej, dla mnie rewelacja!

Marianna Jurek

Moderator DKK przy Bibliotece Publicznej w Łasku

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi