"Opowieść o Włodzimierzu Wysockim” Przemysława Słowińskiego i Iwony Wygody DKK Rawa Mazowiecka

Witam!!!

Relacja z dziewięćdziesiątego czwartego spotkania DKK w Rawie Mazowieckiej. Spotkanie odbyło się 25.03.2017r. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej. W spotkaniu brało udział 8 osób. W sumie rawski Dyskusyjny Klub Książki liczy 12 członków. Rozmawialiśmy o książce „Niepokorny bard. Opowieść o Włodzimierzu Wysockim” Przemysława Słowińskiego i Iwony Wygody.

Jakże łatwo się buntować jeśli nic nam nie grozi. W takim przypadku powstaje pytanie – po co się buntować ?, no właśnie nasza marcowa lektura o „Niepokornym bardzie” Wysockim, duetu pisarskiego Przemysław Słowiński i Iwona Wygoda miała nam na to odpowiedzieć. Sięgnąłem z nieukrywaną ciekawości po tę książkę, lubię Wysockiego posłuchać, nadarzyła się okazja by się czegoś więcej o nim dowiedzieć. Niestety, przypomniałem sobie dlaczego nie lubię biografii !!! Książka napisana jest infantylnie, dużo błędów, czytając z strony na stronę czytelnik się męczy, informacje o Wysockim, cóż takie jak wszędzie, tu dodatkowo ubrane jeszcze w otoczkę uwielbienia dla „nękanego” barda. No właśnie czy takiego nękanego, Włodzimierz Wysocki - wnuk prawnika, syn oficera i tłumaczki z niemieckiego. W wieku pięciu lat na placówce w Niemczech Wschodnich gdzie wyjeżdża z ojcem uczy się grać na pianinie, szkoły kończy bez problemu. Porzuca studia inżynieryjne dla aktorskich. Zostaje aktorem, dodajmy miernym, później piosenkarzem. I Wołodia niczym pączek w maślę rozpoczyna swój bunt, przeciw czemu, komu ? Ile procent rosyjskich dzieci miało szansę na taki start ? Zbytnio nie blokowany lata po całym świecie, no może Go nie wydają. A i jeszcze problem alkoholowy, autorzy opisują jak to biedny Włodzimierz jest praktycznie zmuszany do picia, bo raczej nie lubi wódki ale pic musi, taka kreacja niepokornego poety chyba ?

Książka tylko dla prawdziwych fanów Włodzimierza Wysockiego do których niestety ja jak znaczna część moich klubowiczy się niestety nie zalicza.

Spotkanie trwało około trzech godzin.

Wszystkie informacje na temat rawskiego DKK zamieszczane są na stronie internetowej biblioteki (www.rawamaz.e-bp.pl) w linku o tej samej nazwie. Kolejne spotkanie zaplanowane jest 29 kwietnia (sobota) 2017r. o godzinie 15:00. Tym razem porozmawiamy o książce „Tańczące niedźwiedzie” Witolda Szabłowskiego. Wszystkie chętne osoby bardzo serdecznie zapraszamy.

rawskiego DKK

Zbigniew Pacho