Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

„Niezwykłe przygody Roberta Robura” Mirosław Nahacz

 

Witam!!!

Relacja z dwudziestego siódmego spotkania DKK w Rawie Mazowieckiej. Spotkanie odbyło się 20.02.2010 r. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej o godzinie 15.00, brało w nim udział 8 osób, dwóch panów i sześć pań . W sumie rawski Dyskusyjny Klub Książki liczy 16 członków. Rozmawialiśmy o książce pod tytułem „Niezwykłe przygody Roberta Robura” autorstwa Mirosława Nahacza .

Powiedzenie „Idzie luty załóż ciepłe buty” pod koniec tego miesiąca absolutnie się nie sprawdziło. Nastały cieplejsze dni i roztopy. Wraz z nimi na spotkanie rawskiego DKK „spłynęło” ośmiu klubowiczy by podyskutować o ostatniej książce Mirosława Nahacza pod tytułem „Niezwykłe przygody Roberta Robura”. Jest to książka która raczej nie ma pozytywnych recenzji, mimo to postanowiliśmy się z nią zmierzyć. Jak przebiegał dyskusja, zapytacie?. Otóż dość interesująco.

Rozmawiając o książkach tego autora nie sposób nie podjąć tematu niego samego. I od tego właściwie zaczęliśmy. Mirosław Nahacz to postać dość ciekawa. Jako pisarz debiutuje w wieku dziewiętnastu lat powieścią „Osiem cztery”. Książka ta przynosi mu rozgłos. Staje się jednym z autorów scenariusza serialu "Egzamin z życia", emitowanego przez TVP2. Co roku wydaję kolejną powieść. Wydawało by się człowiek skazany na sukces. Niestety Mirosław Nahacz popełnia samobójstwo 24 lipca 2007 roku mając dwadzieścia trzy lata. Pozostaje nie wydana książka, jego rodzime wydawnictwo „Czarne” nie jest zainteresowane. I tak „Niezwykłe przygody Roberta Robura” ukazują się dopiero po dwóch latach od śmierci autora za sprawą wydawnictwa Prószyński i S-ka.. Wspólnie zastanawialiśmy się dlaczego tak się stało, i doszliśmy do wniosku, iż ta książka jest po prostu niedopracowana. Brak jej ostatniego szlifu. Aczkolwiek tematyka jak najbardziej aktualna. Zagubienie człowieka w wirtualnym świecie, serialomania i spłycenie intelektualne naszego społeczeństwa. Może gdyby Nahacz zredagował by tę powieść, odrzucił lub przerobiłby kilka wątków była by ona bardziej spójna. A tak ciężko „załapać” ogólny sens tej książki i bardzo trudno w nią się zagłębić. Jednak biorąc pod uwagę te wszystkie aspekty i gdy „przebrniemy” przez sto pierwszych stron i gdy przekartkujemy sto ostatnich, środek tej powieści może być całkiem interesujący. Nahacz w „Niezwykłych przygodach Roberta Robura” starał się wykreować trochę Orwellowski świat, niestety do „Roku 1984” dużo mu brakuje, za to dokładnie widać zagubienie Mirosława Nahacza we rzeczywistości która go otaczała za życia. Książka dla miłośników prozy tegoż pisarza.

 

Spotkanie trwało ponad dwie godziny.

Wszystkie informacje na temat rawskiego DKK zamieszczane są na stronie internetowej biblioteki (www.rawamaz.e-bp.pl) w linku o tej samej nazwie. Kolejne spotkanie zaplanowane jest na 13 marca (sobota) o godzinie 15:00 . Na spotkaniu podyskutujemy o książce Francisa Scotta Fitzgeralda „Niezwykły przypadek Benjamina Buttona”. Wszystkie chętne osoby bardzo serdecznie zapraszamy.

 

 

Koordynator

rawskiego DKK

Zbigniew Pacho

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi