"Bambino" w Pabianicach

Książka "Bambino" Ingi Iwasiów pokazuje w jakim stopniu zdeterminowani jesteśmy przez nasze pochodzenie i dzieciństwo. Jest to opowieść o skomplikowanych powojennych dziejach kilku osób, których losy krzyżują się w rodzinnym mieście autorki – Szczecinie. Tytułowe Bambino to bar mleczny – miejsce pracy i spotkań bohaterów książki, których dziś moglibyśmy nazwać "słoikami", czyli przyjezdnymi, szukającymi w danym mieście pracy i przyszłości. Bohaterami książki są cztery nie powiązane ze sobą na początku osoby, pochodzące z zupełnie różnych światów. Losy Marysi, Uli, Janka i Anny splatają się właśnie w Szczecinie. Ula (Ulrike) podobnie jak jej kochanek ukrywa swoją prawdziwą tożsamość. Maria uciekła od panującej na kresach biedy. Pochodzący z Wielkopolski Janek zostaje mężem pracującej z Ulą Anny. Tak powstaje grupa znajomych, których losy przedstawia Inga Iwasiów.

"Bambino" nie jest łatwą lekturą. Sama składnia zdań może na początku budzić niechęć czytelników. Powieść zbudowana jest z krótkich i "poszarpanych" zdań, które utrudniają odbiór. Jednak, w miarę lektury, można się do nich przyzwyczaić, a nawet przekonać do ich reporterskiej wręcz skrótowości. Autorka budując postaci i ich otoczenie przedstawia homogeniczny obraz tamtych czasów, społeczeństwa oraz zjawiska społecznego związanego z powojenną migracją ludności.

Książka zainteresowała członkinie klubu, a zawiły język nie sprawił im większego problemu.

W spotkaniu, które odbyło się 16 listopada 2016 roku uczestniczyło 6 osób.