„Celebryta – sława czy miłość, pieniądze czy wolność”

20 lutego 2013 r. odbyło się kolejne spotkanie młodzieżowego DKK. Tym razem w nieco mniejszym składzie, gdyż trwają ferie zimowe, rozmawiałyśmy o sławie, a to za sprawą książki Katarzyny Lewcun „Celebrytka”.  Przed wszystkim trzeba było postawić sobie pytanie:  Kim jest Celebryta?.  W odpowiedzi  znalazłyśmy krótką  definicję  Daniela Boorstina: Celebry/Celebrytka to osoba, która jest znana z tego, że jest znana. Ta definicja wydała się nam najbardziej adekwatna do bohaterki omawianej przez nas książki, Marcysi przeciętnej licealistki, która jak sama wspomina: Wszystko zaczęło się od wygłupu (…) - przyznaje Marcysia, dodając:, więc może nie powinnam się dziwić, że dziś jestem tym, kim jestem?.  Dzięki swojemu niewybrednemu słownictwu, którym obrzuciła jury, podczas castingu do popularnego programu została idolką nastolatek, stała się sławna, stała się celebrytką.  Przed nią otworzył się świat reklamy, show-biznesu, któremu towarzyszyli ludzie znani z telewizji, bankiety, najdroższe ciuchy, kosmetyki, niespodziewane zainteresowanie ze strony przystojnego piłkarza kadry narodowej.  To wszystko może zauroczyć młodą niedoświadczoną dziewczynę, sprawić, że z przeciętnej małolaty stanie się kobietą pożądaną, medialną.  W takich chwilach rozpiera nas duma,  że w końcu spełniły się nasze marzenia, jesteśmy doceniani, mamy pieniądze, wszyscy nas lubią i podziwiają.  Tymczasem, o czym szybko i boleśnie przekonała się, Marcysia - wszystko jest złudne i fałszywe. Miłość przystojnego Marcina Skórki była na pokaz, zainteresowanie mediów, które każde wyjście, każdy gest, każde spojrzenie potrafią opisać na plotkarskich portalach, mocno naciągane i krzywdzące.  Złota klatka, w której bohaterka znalazła się,  pozbawia ją prawdziwych przyjaciół, oddala od kochającej rodziny, powoduje zawalenie szkoły oraz utratę prawdziwej miłości… Czy bycie sławnym, bycie celebrytą może zrekompensować utratę tego, co w życiu najcenniejsze - miłości, przyjaźni, wolności?.  Pytanie to było przedmiotem naszej gorącej dyskusji, z której dziewczyny wyciągnęły wniosek: „Sława nie jest czymś zupełnie złym, ale decydując się na życie w świecie jupiterów trzeba pamiętać o tym, co można stracić.  Trzeba, choć jest to trudne znaleźć złoty środek, który zrównoważy to, co niesie ze sobą bycie osobą publiczną, a zachowaniem prywatności”Młodość ma to do tego, że nie dostrzega się niebezpieczeństw płynących z faktu bycia popularnym, często młodzi ludzie nie wytrzymują presji i sięgają po używki, które w konsekwencji prowadzą do dramatów.  Książka Katarzyny Lewcun jest rodzajem przestrogi, przed pochopnym pchaniem się do świata jupiterów, gdzie w dużej mierze króluje samotności. Jak potoczyły się dalsze losy Marcysi, czy dane jej było odzyskać to, co straciła, zapraszam do lektury.