Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Kim jestem...? Sebastianem czy Wieśkiem?"

Dnia 29 lutego, spotkaliśmy się na kolejnym w tym roku DKK. Tym razem rozmawialiśmy o książce, „Kim jesteś Sebastianie?” Haliny Olczak-Moraczewskiej. Książka jest pisana w formie pamiętnika, a raczej dwóch pamiętników – Anety i Sebastiana. Na pozór może wydawać się złożona, ponieważ akcja jest opisywana z różnych punktów widzenia i dopiero po pewnym czasie wydarzenia zaczynają się ze sobą zazębiać. Pomimo tego, czyta się ją bardzo przyjemnie, jedna z książek, którą przeczytałam tzw. jednym tchem.

 

Opowiada ona o Sebastianie, chłopaku pochodzącym z bogatej rodziny, który ma wszystko, o czym może marzyć dzisiejszy nastolatek – kochających rodziców, firmowe ubrania i gadżety, chodzi do prywatnego liceum i mieszka w luksusowym apartamencie. Dostaje wszystko, na co tylko ma ochotę, jest rozpieszczany przez rodziców, którzy traktują swojego jedynaka jak oczko w głowie. Z czasem zaczyna również należeć do klasowej elity – dopasowuje się do grupki bogatych chłopaków, którzy dopiero z czasem okazują się niezbyt dobrymi znajomymi. Jednakże życie Sebastiana wywraca się do góry nogami, kiedy w jego mieszkaniu pojawia się nowa pomoc domowa i jej nastoletni syn.

 

Ku zdumieniu Sebastiana, jego matka traktuje intruzów nadzwyczaj uprzejmie, niemalże jak członków rodziny. Przymyka oko na wszelkie przewinienia nowej gospodyni i zupełnie nie zwraca uwagi na jej zupełny brak umiejętności kulinarnych. Na domiar złego, zabiedzony syn pomocy domowej, Jasiek, zaczyna naukę w tym samym liceum, do którego chodzi Sebastian, narażając go na złośliwe komentarze, wstyd i plotki. Zdenerwowany i rozżalony chłopak przelewa na Janka całą swoją nienawiść, nieświadomy rodzinnej tajemnicy, w którą obaj są uwikłani.

 

Natomiast Aneta, jest miłą i zaradną dziewczyną, po uszy zakochaną w Sebastianie. Posiada bogatego ojca. Po rozwodzie rodziców, jej matka nie chce przeprowadzić się z luksusowego apartamentu, ponieważ bardzo wystrzega się pokazania byłemu mężowi swojej bezradności. Chce być postrzegana, jako niezależna i silna kobieta, która pomimo rozwodu potrafi wychowywać córkę w takich samych dogodnościach, jak wcześniej. Z tego powodu pracuje na kilka etatów, między innymi, jako kelnerka w klubie nocnym. W tym czasie, ojciec Anety startuje w wyborach do Euro parlamentu i chcąc wykorzystać dziewczynę do kreowania wraz z obecną partnerką wizerunku szczęśliwej rodziny, podstępnie wysyła jej matkę do pracy za granicą. Nieszczęśliwa Aneta czuje się wykorzystana i ucieka z domu ojca. Wtedy drogi jej i Sebastiana zaczynają się ze sobą splatać.

 

Podczas spotkania naszego klubu, opowiedzieliśmy wspólnie, co działo się w książce. Następnie wyraziliśmy swoją opinię na jej temat, co nam się podobało, a co nie. Najbardziej poruszający wydawał się dla nas motyw prywatnej szkoły i jej uczniów, elitarnych grupek, którym podporządkowują się inni. Wymienialiśmy się opiniami na ten temat, w końcu doszliśmy do wniosku, że w publicznych szkołach tzw. hierarchia występuje w o wiele mniejszym stopniu.

 

Uważam, że książka jest naprawdę warta przeczytania, polecam zarówno osobom lubiącym romantyczne momenty i tematy dające do myślenia, jak i tym, które cenią dobrą akcję – na pewno podczas czytania tej książki nie będziecie się nudzić."

 

 relacja Patrycja Bratek

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi