Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Cała prawda o życiu jedynaczki"

18 marca 2009 r. o godz. 16.00 odbyło się kolejne spotkanie naszego młodzieżowego DKK (MBP Łódź-Widzew Filia nr 5 ul. Wilcza 7). Temat przewodni " Życie  jedynaczki - plusy i minusy"  rozwinęliśmy  dyskutując o książce Hanny Kowalskiej-Pamięta "Pamiętnik jedynaczki". Nasi młodzi uczestnicy (8 osób) starali się odpowiedzieć na pytanie: Czy dobrze  jest mieć rodzeństwo czy lepiej być jedynaczką?

Tytułowa bohaterka Paulinka  bardzo pragnie mieć rodzeństwo, ma  w związku z tym ogromne pretensje do swoich rodziców.  Palka jak mówią na nią przyjaciółki, przeżywa typowe dla nastolatek problemy związane z pierwszą  młodzieńczą miłością a także buntem oraz brakiem porozumienia w relacjach z rodzicami. Paula ma jeszcze jedno wielkie marzenie chce mieć psa, ale  rodzice są temu przeciwni.  Całe życie Pauliny komplikuje dodatkowo jedna z nauczycielek, która bez większego powodu uwzięła się na naszą bohaterkę. Uf, uf cała masa spraw na biednej nastoletniej głowie.  A to i tak nie koniec kłopotów, bo mama Palki ma jakąś tajemnicę, którą trzeba odkryć za wszelką cenę.

W naszej dyskusji pojawiło się, w związku z sytuacją Pauli, kilka płaszczyzn do omówienia. Głośna rozmowa rozgorzała w momencie ujawnienia tajemnicy - rodziców  tzn. kwestii adopcji (mama Paulinki została w dzieciństwie adoptowana) mamy oraz co za tym idzie pojawienia się naturalnego rodzeństwa i kuzynostwa. Wszyscy zastanawialiśmy się nad tym czy adoptowane dziecko powinno wiedzieć, że rodzice je wychowujący nie są naturalnymi opiekunami. Nasi młodzi dyskutanci podzielili się w opiniach na ten temat. Jedni twierdzili że: "należy powiedzieć, gdyż i tak prawda prędzej czy później wyjdzie na jaw. Wszelkie zatajenie prawdy zawsze jest  sprawą przykrą dla obydwu stron, nawet jeśli wynika to z dobrych pobudek." Inne głosy wypowiadały się za "zachowaniem milczenia w przypadku gdy adoptowane dziecko pochodzi np. z patologicznej rodziny. Prawda tu nie pomoże, a tylko zaszkodzi."   Ta kwestia jest tak trudna do jednoznacznego określenia, że  nam
również nie udało  się jej rozstrzygnąć.

Inną sprawą na której skupiliśmy uwagę dyskutując o życiu Palki, była kwestia prześladowania  jej ze strony nauczycielki-wychowawczyni.  Na pytanie: Co było powodem niewłaściwego zachowania doświadczonego pedagoga?, popłynęło wiele ciekawych opowieści wziętych wprost z życia szkolnego naszych dyskutantów. Część z nich to  odwieczny konflikt na płaszczyźnie wymagający nauczyciel trochę leniwy ale zdolny uczeń. Było jednak kilka sytuacji, tak jak w przypadku Pauliny, które budzą wątpliwość co do słuszności postępowania wychowawcy.  U Pauli sprawa się wyjaśniła do końca i zakończyła szczęśliwie dla bohaterki. Ale zdradzać wszystkiego nie zamierzamy, tylko zachęcamy do przeczytania tej bardzo fajnej i mądrej książki.

Oczywiście nie zabrakło rozmów na temat pierwszych porywów młodzieńczego uczucia, które rodzi się między Palką a Michałem (jeśli chcecie wiedzieć co i jak dalej to - PRZECZYTAJCIE!).

Jedynym zastrzeżeniem naszego babskiego grona była kwestia tytułu. Już, już wyjaśniam. Chodzi o to,  że  tytuł sugerował formę pamiętnika jako wersję pisaną. Tymczasem dziewczyny zawiodły się srodze, gdyż książka okazała się normalną powieścią ale bardzo fajną. Wybaczamy!    

Następne spotkanie zaplanowaliśmy na 22 kwietnia 2009 r. o godz. 16.00. Pod młotek pójdzie przesympatyczna bohaterka o zabawnej ksywie "Buba" autorstwa Pani Barbary Kosmowskiej. Zapraszamy tym bardziej, że będzie to również druga rocznica istnienia naszego klubu. Wiec wiecie co będzie! No coś będzie! Ale to tajemnica.!

Lista obecności jedynaczek i nie jedynaczek:
1.    Justyna Olszewska
2.    Iza Smuga
3.    Ola Wybraniec
4.    Sara Miedzianko
5.    Natalka Kwiecińska
6.    Patrycja Bratek
7.    Marta Muszyńska
8.    Małgorzata Kowalska

Zobacz zdjęcia ze spotkania:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Małgorzata Kowalska
Moderator DKK przy MBP Łódź-Widzew FB nr 5

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi