Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Narkotyki - śmierć czy życie?"

Wiele razy padało pytanie: "Narkotyki - śmieć czy życie?. I za każdym razem budzi to wiele emocji, choć odpowiedź wydaje się prosta. Ale czy aby na pewno?.

Pytanie takie pojawiło się również na spotkaniu DKK, działającego przy MBP Łódź-Widzew Filii nr 5 (ul. Wilcza 7) - 26 listopada 2008 r (godz. 16.00). Spotkaliśmy się w dość znacznym gronie bo 10 osób i dyskutowaliśmy o książce Anny Onichimowskiej "Hera, moja miłość". Początkowo większość uczestników (w momencie otrzymania lektury) sądziła, ze jest to typowa  książka o miłości między dwojgiem nastolatków. Jakież było zdumienie naszych dyskutantów, gdy okazało się że jest to powieść o braku miłości, zrozumienia, szacunku w wydawałoby się, normalnej rodzinie. Konsekwencją  braku tych jakże podstawowych wartości jest samotność, a tragicznym zakończeniem nałóg narkotykowy starszego z chłopców 17 -letniego Jacka oraz śmierć 7- letniego Michałka. Powieść wywołała dyskusję nad życiem całej rodziny: zamożnych, stawiających na pierwszym miejscu pracę rodziców Grażynę i Kamila  oraz dzieci zagubionych, wrażliwych chłopców Jacka i Michała. Padło z ust naszych dyskutantów wiele mądrych i dojrzałych słów, które sugerują iż temat narkotyków oraz wszelkich innych uzależnień (nałóg nikotynowy, alkoholowy itp.) jest  młodzieży znany. Poruszyliśmy również kwestię relacji: rodzice-dzieci. Pojawiło się w związku z tym zapytanie: Czy Grażyna i Kamil poświęcali wystarczająco dużo uwagi dorastającemu synowi? Czy zapewniając materialne potrzeby dzieci, kierowali się  miłością czy  własnym wygodnictwem?. Wniosek wysnuliśmy wszyscy jeden: "że problemy mogą pojawić się zawsze, nawet w dobrze sytuowanej, normalnej rodzinie. Ale tam, gdzie nie ma miłości, wzajemnego szacunku i zrozumienia, tam nie ma siły i chęci aby je rozwiązywać. Musi być miłość, wzajemna szczerość i chęć rozmowy a przede wszystkim czas potrzebny na wsłuchanie się w drugą bliską nam osobę."

Tak, właśnie takie poważne sprawy poruszaliśmy na naszym spotkaniu. Muszę przyznać, że nasze dzieciaki stanęły na wysokości zadania i świetnie się nam rozmawiało.

Oczywiście wielka w tym zasługa niezwykle przejmującej, wartościowej  książki dla młodzieży "Hera, moja miłość" Anny Onichimowskiej.

Kolejne spotkanie zaplanowane na 17 grudnia 2008 r. z przyczyn od nas niezależnych (wymiana okien w bibliotece) zostało przełożone na 7 stycznia 2009 r. Po trudnych tematach odetchniemy przy prześmiesznych przygodach rodziny Fisiów oraz ich "tajemniczego pupila" w książce Joanny Olech.

Lista uczestników "sympozjum antynarkotykowego" :
1.    Paulina Wypych
2.    Justyna Olszewska
3.    Ania Piekutowska
4.    Agnieszka Steglińska
5.    Ola Wybraniec
6.    Klaudia Zarygaryan
7.    Patrycja Bratek
8.    Agnieszka Kwiatkowska
9.    Aneta Knapik-Osiecka
10.    Małgorzata Kowalska

Małgorzta Kowalska
Moderator DKK przy MBP Łódź-Widzew FB nr 5

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi