Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Hermańce Barbary Kosmowskiej

Hermańce Barbary Kosmowskiej to książka kontrowersyjna i niejednoznaczna. Z jednej strony pełna humoru i językowego i sytuacyjnego, ale z drugiej strony opisująca świat, który nie każdemu się podoba. Autorka przedstawiła polską wieś dosadnie, z jej przywarami i słabościami.Na pewno nie jest to idylliczny obrazek polskiej prowincji.

Kosmowska świetnie nakreśliła sylwetki bohaterów, są to ludzie z krwi i kości zmagający się z codziennością. Główny bohater to M.Złotowski, który pełni rolę narratora opisującego życie wsi i jej mieszkańców. To młody człowiek, którego wraz z kolejnymi przeczytanymi stronami coraz mniej się lubi. Leniwy, zazdrosny, butny, wywyższający się. Uważa się za jednostkę wybitną, obdarzoną talentem literackim. Nie wątpi, że zostanie słynnym pisarzem, o którym będą się uczyły dzieci w szkołach,choć nie napisał jeszcze ani jednego zdania. Wciąż ma nowe wymówki, aby odłożyć pisanie na później.Duży wpływ na jego życie miał pomieszkujący w Hermańcach poeta Bruno Żubr. Znany w całym kraju, z czasem stał się zapomnianym, wiecznie pijanym wrakiem człowieka. To właśnie on zaszczepił narratorowi i jego przyjacielowi,Nieśmiałemu Tedowi, zainteresowanie literaturą. To dzięki niemu M.Złotowski uważa się za inteligenta lepszego od innych, choć tak naprawdę jest leniwym, bezrobotnym alkoholikiem. Za jego pośrednictwem poznajemy mieszkańców wsi i ich zwyczaje.Życie toczy się tu między knajpą Malczik, Doliną Majtek, Ośrodkiem Leczenia Nerwic i Uzależnień dr Rocha, kościołem a Suchymi Bagnami, gdzie ludzie się wieszają, mimo słabowitych drzew. Hermańce porównane są do "kury trzymającej rozcapierzone łapy pomiędzy jeziorem Pogodno a ujściem rzeki Radochy".

Mieszkańcy wiodą proste życie-mężczyźni przepijają wszystko w barze Malczik, co jakiś czas korzystają z leczenia dr Rocha, które nazywają turnusem zdrowotnym. Kobiety narzekają na swoich mężów i utyskują na starego Wanię, właściciela baru.A młodzież zgłębia tajniki życia seksualnego w Dolinie Majtek.Wieś na chwilę się ożywia, gdy dochodzi tu do zbrodni.Wszyscy się jednoczą wokół sprawy wykrycia mordercy Ilonki Szczęście.

Książka zawiera także fragmenty epistolograficzne, na które składają się listy Złotowskiego do nieżyjącego już poety, komentujące minione wydarzenia i hermańską rzeczywistość.

Czy "Hermańce" warto przeczytać? Choć zdania czytelników są podzielone, to jednak warto sięgnąć po tę powieść. Kosmowska sprawnie kreśli obraz polskiej wsi, filozofię życiową i mentalność jej mieszkańców.A robi to w sposób przejrzysty i przystępny dla każdego, stosując dowcipny język i humor sytuacyjny. Warsztatowo książka jest doskonała. Choć jest ona z gatunku tzw."lekkich do poczytania", to jednak zmusza do zastanowienia się nad światem i naszą rzeczywistością, która chyba nie zawsze się nam podoba.

 

Monika Wajman
Moderator DKK przy MBP w Zduńskiej Woli

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi