Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Lala" Jacka Dehnela w DKK

We wtorek, 19 czerwca, w czytelni Działu Zbiorów Specjalnych, przy kawie i herbacie, rozmawialiśmy o „Lali” Jacka Dehnela - pierwszej książce wybranej przez klubowiczów do wspólnej dyskusji.
Pozytywnie zaskoczyła nas frekwencja - 16 osób, w tym aż sześciu panów. Zawdzięczamy to prawdopodobnie kontrowersjom, jakie towarzyszą osobie autora. Twórca „Lali” jest bowiem ze wszech miar postacią nietuzinkową, o szerokich, wręcz renesansowych zainteresowaniach - pisze wiersze, teksty piosenek, powieści i opowiadania, tłumaczy, zajmuje się malarstwem i rysunkiem, zasiada w Radzie Programowej Galerii „Zachęta” w Warszawie, jest felietonistą portalu Wirtualna Polska (dział Książki), prowadzi w TVP 2 program kulturalny „Łossskot”.
Zobacz zdjęcia ze spotkania:
  • 2
  • 8
  • 9
 
A co najważniejsze, ten młody, bo 27-letni autor, ma już na swoim koncie pokaźny dorobek twórczy (cztery tomiki poetyckie, dwa zbiory opowiadań i powieść) oraz całkiem pokaźną kolekcję nagród literackich (był m.in. laureatem Nagrody im. Kościelskich w 2005 r., otrzymał także "Paszport Polityki" za 2006 rok). W stosunkowo krótkim czasie stał się jednym z najlepiej rozpoznawalnych i najwyżej cenionych poetów młodego pokolenia. Wprawdzie złośliwi mówią, że to za sprawą niecodziennego wyglądu – twórca „Lali” dość często bowiem chadza w dziewiętnastowiecznym surducie, cylindrze i z przedwojenną laską w dłoni - lecz po lekturze książki wiemy już, że nosi się tak samo, jak Julian Rogoziński, pierwszy mąż babci Bienieckiej, głównej bohaterki powieści, i że powieść jest tutaj znacznie ważniejsza, niż image autora, jego autokreacja.
 
"Lala" jest książką wielowarstwową: z jednej strony znajdziemy tu wspomnienia babci - jej dawny, intrygujący świat widziany oczami nowoczesnego wnuka, dygresyjną opowieść familijno-towarzyską z dziejów inteligencji polskiej oraz sagę rodzinną podaną w formie zbioru anegdot i historyjek. Z drugiej zaś, odkryjemy, że jest to książka o chorobie i odchodzeniu, o przemijaniu i trudnych do zrealizowania w codziennym życiu odmianach miłości.
Lektura „Lali” wzbudziła szereg emocji, co zaowocowało gorącą dyskusją. Wnioski były jednoznaczne - powieść urzeka nas, bawi i wzrusza. Należy do tego rodzaju książek, które czyta się szybko, bo chce się wiedzieć, co dalej. Na uwagę zasługuje również język, jakim została napisana – Jacek Dehnel to poeta świetnie władający prozą.

Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali specjalnie przygotowaną „Gazetkę Niecodzienną Dyskusyjnego Klubu Książkowego przy WiMBP w Łodzi” o znaczącym tytule: „Książka Krzepi, Kusi, Kręci”. W „Gazetce” obok informacji o autorze i cytatów z recenzji „Lali”, znalazły się również dwa wywiady z pisarzem, fragmenty dyskusji w „Biblionetce” i fragmenty czatu z udziałem Jacka Dehnela zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Szczecinie. Tą drogą osobiste wrażenia z lektury i klimat klubowego spotkania można było skonfrontować z informacjami publikowanymi w Internecie.
Następne spotkanie odbędzie się 24 lipca 2007 r. w PUBIE BIBLIOTEKA ( róg al. Kościuszki i A. Struga) o godzinie 17.00, będziemy dyskutować nad „Opowieścią o Blanche  i  Marie” szwedzkiego pisarza i dramaturga Pera Olova Enquista

                            Elżbieta Domagalska
                            Moderator DKK przy WiMBP w Łodzi



 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi