Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Recenzje czytelników klubów DKK

Anita Nair Przedział dla pań

"Przedział dla pań" to książka bardzo kobieca i przejmująca. Niezwykle interesująca dla Europejek, gdyż ukazuje jakże odmienny od naszego świat. Indie, pełne zapachów, kolorów, ale także niebezpieczeństwa. I oczywiście, co najważniejsze, pozycja kobiet, ich życie i marzenia. Do 1998 roku, jak pisze autorka, na dworcu kolejowym funkcjonowało oddzielne okienko dla pań, osób starszych i niepełnosprawnych. Zaś wagony drugiej klasy większości pociągów nocnych miały specjalne przedziały dla pań. I w takim właśnie przedziale podróżuje główna bohaterka, 45-letnia Akhila. Pragnąc zmiany swojego życia postanawia wyjechać i odnaleźć receptę na szczęście. Jej współpasażerki opowiadają o swoim życiu. Ponieważ mają świadomość, że nigdy się już nie spotkają, są wobec siebie szczere i otwarte. Są w różnym wieku, od nastoletniej dziewczyny po dojrzałe kobiety. Łączy je, ogólnie mówiąc, brak szczęścia. Dzięki ich historiom poznajemy mentalność, kulturę i obyczaje Hindusów. Co dominujące, kobieta traktowana jest jak przedmiot. Jej największą ambicją powinno być wyjście za mąż. Kobiety niezamężne traktowane są jako gorsze, choćby nawet były doskonałymi pracownikami i świetnie dawały sobie radę same. Kobieta wciąż musi być pod opieką mężczyzny. Jeśli odważy się sama chodzić po ulicach, narażona jest na atak i gwałt. Zawsze musi być od kogoś zależna. Określana jest tylko poprzez funkcje społeczne, jakie pełni, czy to żony, matki, córki, siostry. Zawsze jest tylko czyimś przedłużeniem, nie może być sama, osobna.

"Przedział dla pań" to bardzo dobra literatura kobieca na wysokim poziomie, skłaniająca do przemyśleń, zapadająca na długo w pamięć. Niezwykle refleksyjna i klimatyczna i jak się okazuje uniwersalna, opisująca po prostu kobiecy świat.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi