Deklaracja dostępności
- Szczegóły
- Kategoria: Nieprzypisany
Deklaracja dostępności
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Deklaracja dostępności dotyczy strony Dyskusyjne Kluby Książki w województwie łódzkim.
- Data publikacji strony internetowej: 19 październik 2011 r.
- Data ostatniej istotnej aktualizacji: 10 grudzień 2014 r.
Stan dostępności cyfrowej
Ta strona internetowa jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.
Niedostępne treści
Niezgodność z załącznikiem
- Niezgodność z załącznikiem.
- Część elementów serwisu posiada zbyt niski kontrast.
- Elementy tekstowe nie mają możliwości zmiany rozmiaru czcionki.
- Brak alternatywnej wersji kontrastowej strony.
- Linki są wyróżnione wyłącznie kolorem.
- Brak dodatkowego oznaczenia dla osoby nie rozróżniającej kolorów.
- Nawigacja za pomocą Tabulatora nie podświetla wybranego elementu oraz jest zaburzona przez niektóre elementy graficzne.
- Część fotografii oraz galerii zamieszczonych w serwisie nie posiada opisów alternatywnych.
- Większość plików dokumentów udostępnionych w serwisie jest dostępna dla programów odczytu ekranu.
- Część dokumentów oraz artykułów nie zawiera odpowiedniej struktury nagłówkowej.
Treści nieobjęte przepisami
Dokumenty archiwalne opublikowane na stronie przed 23 września 2018 r. nie są dostępne. Nie mamy prawnego obowiązku dostosowywania tych dokumentów. Jeżeli potrzebujesz dostępu do nich, skontaktuj się z nami i wskaż dokładnie, które z nich potrzebujesz i jak powinniśmy je dostosować.
Przygotowanie deklaracji dostępności
Przygotowanie deklaracji dostępności i jej aktualizacja
- Data sporządzenia deklaracji: 28 wrzesień 2020 r.
- Data ostatniego przeglądu deklaracji: 24 marzec 2025 r.
Deklarację sporządziliśmy na podstawie samooceny w oparciu o Listę kontrolną do badania dostępności cyfrowej strony internetowej v. 2.2 (docx, 0,12MB).
Skróty klawiszowe
- Na stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić do Michał Guzek — mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie 42 663 03 38.
Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.
Zgłaszając takie żądanie, podaj:
- swoje imię i nazwisko,
- swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
- dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
- opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.
Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.
Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki, poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.
Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.
Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością
Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.
Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.
Pomocne mogą być informacje, które można znaleźć na rządowym portalu gov.pl.
Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie
Pozostałe informacje
Dostępność architektoniczna
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi – ul. Gdańska 100/102, 90 – 508 Łódź
Biblioteka prowadzi swoją działalność w trzech budynkach: A, B i C.
Do budynków biblioteki można wejść z psem asystującym lub psem przewodnikiem.
Budynek A
- Tu jest główne wejście do biblioteki od ul. Gdańskiej, niedostępne dla osób na wózku, trzeba pokonać jeden stopień oznaczony kontrastowo.
- Przed wejściem do biblioteki, po lewej stronie znajduje się plan tyflograficzny parteru budynku A.
- Bezpośrednio przed budynkiem znajdują się płatne miejsca parkingowe.
- Przed budynkiem, po drugiej stronie ulicy znajduje się parking bezpłatny z kilkunastoma miejscami parkingowymi.
- Po lewej stronie od głównego wejścia do biblioteki znajduje się książkomat - urządzenie pozwalające czytelnikom na odbiór i zwrot książek do biblioteki, działające całą dobę przez cały tydzień. Urządzenie jest niedostępne dla osób na wózku, trzeba pokonać jeden stopień oznaczony kontrastowo.
- Główne wejście prowadzi do holu biblioteki przez przedsionek i drugie drzwi, następnie trzeba pokonać schody bez poręczy - cztery stopnie oznaczone kontrastowo.
- W holu znajduje się Punkt Informacji Biblioteki i Szatnia, do toalet niedostępnych dla osób na wózku prowadzą schody kręcone z poręczą, stopnie oznaczone kontrastowo.
- Z holu na kolejne dwa piętra można się przemieszczać schodami kręconymi ze zwężającymi się stopniami, z poręczami, stopnie oznaczone kontrastowo.
- Na parterze znajduje się Dział Udostępniania Zbiorów i Magazynów z Czytelnią Główną, Dział Zbiorów Audiowizualnych oraz Dział Informacji Naukowej.
- W Czytelni Głównej znajdują się dwa multilektory "Sara", służące do powiększania tekstu, generowania dźwięku, odtwarzania audiobooków. U dyżurującego bibliotekarza osoby z dysfunkcją wzroku mogą skorzystać z osprzętu wspomagającego czytanie materiałów drukowanych - lup elektronicznych.
- W czytelni Działu Zbiorów Audiowizualnych znajduje się powiększalnik „Orabis” pozwalający na znaczne powiększanie czytanego tekstu, zmianę kontrastu i możliwość czytania syntetycznym głosem.
- W czytelni Działu Zbiorów Audiowizualnych istnieje możliwość wypożyczenia Czytaków – odtwarzaczy audiobooków. Mogą z nich korzystać osoby z potwierdzoną niepełnosprawnością wzroku.
- Na pierwszym piętrze znajduje się punkt ksero, Pracownia Digitalizacji, Wypożyczalnia Międzybiblioteczna.
- Na drugim piętrze znajduje się Sekretariat, Gabinet Dyrekcji, Biuro Promocji, Księgowość, korytarz prowadzący do Sali Konferencyjnej.
Budynek B
- Wejście do budynku od ul. Gdańskiej w bramie, niedostępne dla osób na wózku, trzeba pokonać stalowy próg w bramie. Przed bramą, po prawej stronie domofon z przyciskami umożliwiającymi uzyskanie pomocy ze strony personelu.
- Budynek położony jest wewnątrz posesji, na parterze znajduje się Dział Zbiorów Specjalnych, toalety niedostępne dla osób na wózku.
- Budynek niedostępny dla osób na wózku.
Budynek C
- Wejście do budynku od ul. Gdańskiej, jest przystosowane dla osób na wózkach.
- Po prawej stronie przed wejściem znajduje się domofon z przyciskami umożliwiającymi uzyskanie pomocy ze strony personelu.
- Bezpośrednio przed budynkiem jest wyznaczone jedno miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych oraz miejsca parkingowe płatne.
- Na parterze znajduje się Dział Dziecięcy z podjazdem przystosowanym dla osób na wózkach.
- Na parterze przed windą znajduje się toaleta przystosowana dla osób na wózkach, wyposażona w przewijak. Klucz do toalety jest dostępny w Dziale Dziecięcym, Dziale Metodyki Analiz i Szkoleń oraz w Szatni. W windzie oznaczenia w alfabecie Braille’a.
- Z parteru na dwa kolejne piętra można się przemieszczać windą z wjazdem przystosowanym dla osób na wózkach oraz schodami ze stopniami z kontrastowymi oznaczeniami i poręczami.
- Na pierwszym piętrze znajduje się Dział Zbiorów Regionalnych z wjazdem przystosowanym dla osób na wózkach.
- Na drugim piętrze znajduje się Sala Konferencyjna z wjazdem przystosowanym dla osób na wózkach.
- Na pierwszym i drugim piętrze znajdują się toalety niedostępne dla osób na wózkach.
Dostępność komunikacyjno-informacyjna
Opis dostępności komunikacyjnej:
W budynku A znajduje się mobilna pętla indukcyjna.
Aktualizacja
- Szczegóły
- Kategoria: Nieprzypisany
- Opublikowano: środa, 19, październik 2011 08:27
- ADMIN
Uwaga! Następuje zmiana w sposobie składania zamówień w wypożyczalni. W jednym zamówieniu można zamówić jeden zestaw książek. Na kolejny zestaw trzeba złożyć nowe zamówienie.
Przyczyną zmiany jest aktualizacja zbioru wypożyczalni. Z tego powodu w wypożyczalni mogą się czasem pojawiać książki możliwe do zamówienia, które jednak zostały już wcześniej wypożyczone. Zamówienie na taką książkę zostanie anulowane z informacją wyjaśniającą a status książki zostanie zaktualizowany. Za utrudnienia przepraszamy.
|
Aktualizacja: 23 listopada 2011 Uruchomienie nowej wypożyczalni książek. |
Dzisiaj została uruchomiona nowa wypożyczalnia książek. Dostęp do wypożyczalni uzyskujemy z menu Wypożyczalnia, dostępnego w lewym panelu strony pod menu moderatora.
Proszę zapoznać się z instrukcją korzystania z wypożyczalni. Instrukcja dostępna w artykule Jak korzystać z wypożyczalni w nowej zakładce Pomoc (dostępna w menu Moderatora).
Wypożyczalnia jest jeszcze w fazie testów, prosimy więc o wyrozumiałość podczas korzystania z niej. Stopniowo wszystkie pozycje zostaną uzupełnione o okładki i opisy.
Uwaga! Wszystkie książki, które zostały wypożyczone w ramach starej wypożyczalni i poza nią są obecnie niewidoczne. Pojawią się w katalogu w momencie gdy zostaną zwrócone przez moderatorów.
|
Jest już możliwość dodawania relacji ze spotkań klubowiczów oraz relacji ze spotkań autorskich. |
Nowy artykuł dodajemy poprzez łącze "Dodaj relacje" z menu moderatora dostępnego po zalogowaniu po lewej stronie.
Każdy użytkownik posiada możliwość dodania artykułu tylko w wybranych kategoriach powiązanych z jego klubem. W przypadku nieprawidłowości podczas dodawania artykułu (np. brak kategorii) proszę kontaktować się mailowo pod Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
W dalszej kolejności zostanie uruchomiona wypożyczalnia i jednocześnie możliwość dodawania recenzji.
Zachwycająca "Dziewczyna z pomarańczami"
- Szczegóły
- Kategoria: Nieprzypisany
- Opublikowano: środa, 12, październik 2011 12:03
- Marieta Kaźmierczak
Ciepła, magiczna i wzruszająca - tak w skrócie można opisać refleksje, które wybrzmiały w Ozorkowie po lekturze „Dziewczyny z pomarańczami” Josteina Gaardera. No i jeszcze te piękne wątki miłosne (mężczyzny do kobiety i ojca
do syna)!
Nikt, co nie zdarza się często, nie wygłaszał uwag krytycznych. Nikomu nie przeszkadzało, że to książka młodzieżowa
a temat (rozważania nad sensem życia) wielokrotnie opisany. „Dziewczyna z pomarańczami” zachwyciła klubowiczki
a dyskusja o niej była spokojna i wyważona, ale długa. Czytelniczki cieszyły się, że znów trafiły na książkę, która pojawia się w odpowiednim momencie i zatrzymuje czas na chwilę... I że mogły porozmawiać o niej w Klubie.
Spotkanie autorskie z Hanną Kowalewską w Sieradzu
- Szczegóły
- Kategoria: Nieprzypisany
- Opublikowano: środa, 19, październik 2011 03:56
- Katarzyna Pietrych
Relacja ze spotkania z Hanną Kowalewską w dniu 3 października 2011 r.
Sieradz pierwszy raz gościł znakomitą pisarkę, poetkę, autorkę słuchowisk radiowych – Hannę Kowalewską. Stało się tak za sprawą Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Filii nr 1 MBP i Bibliotece WSHE w Sieradzu, który zaprosił pisarkę na spotkanie. Uczestnikami byli nie tylko Klubowicze, ale także okoliczni mieszkańcy. Miłośnicy książek Hanny Kowalewskiej zadawali nurtujące ich pytania, dotyczące twórczości i życia gościa. Autorka wprowadziła uczestników spotkania w swój świat, jak napisał kiedyś o twórczości Hanny Kowalewskiej Jerzy Sikora„ świat dynamiczny, pełen kolorów, piękna i brzydoty, dobra i zła, a wszystko to w ruchu, unoszenia się na falach czasu”.
Autorka opowiedziała także o swojej nowej powieści pt. „Przelot bocianów”, która ma się ukazać w księgarniach w połowie października br. Spotkanie zakończyło się indywidualnymi rozmowami czytelników z gościem i rozdawaniem autografów.
Spotkanie z Witoldem Pyrkoszem w Łęczycy
- Szczegóły
- Kategoria: Nieprzypisany
- Opublikowano: czwartek, 18, sierpień 2011 09:59
- Marek Kamiński
Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;}
W poniedziałek 27 października 2010 r. o godzinie 19.00 w Sali widowiskowej Domu Kultury w Łęczycy odbyło się spotkanie ze znanym aktorem Panem Witoldem Pyrkoszem, autorem książki: „Witold Pyrkosz. Podwójnie urodzony”. Organizatorem spotkania był Dyskusyjny Klub Książki przy Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy. Na spotkanie przybyło ok. 140 osób.
Rozpoczynając spotkanie prowadzący powitał gościa i przybyłych czytelników. Od początku zarówno prowadzący jak też czytelnicy, nie szczędzili znanemu aktorowi pytań, które dotyczyły one głównie pracy aktorskiej oraz najpopularniejszych postaci wykreowanych przez Pana Witolda: Wichury, Pyzdry, Bacerka, Duńczyka i Lucjana Mostowiaka. Pana Pyrkosza jak zawsze z poczuciem humoru opowiadał o swoim życiu, nie zabrakło ciekawych historii z planu filmowego i śmiesznych anegdot wziętych z życia, których wiele zawartych jest w autobiograficznej książce która została wydana w ubiegłym roku. Opowiadania naszego gościa spotkały się z aplauzem publiczności. Największy wzbudziły fragment dialogu z filmu Alternatywy 4 zacytowany oryginalnym głosem Balcerka oraz anegdota o powstaniu scenki z serialu „Czterej pancerni i pies” - „Pyrkosz, pyrkosz a nie jedziesz”? Można było również dowiedzieć się czemu w „M jak Miłość” na stole we wszystkich odcinkach pojawiają się jabłka… oraz jak aktor radzi sobie z zapamiętanie wszystkich kwestii, które musi wypowiedzieć jako Lucjan Mostowiak. Nawiązując do filmowego Lucjana który zawsze ma w domu jakiś dobry trunek jedna z wielbicielek podarowała Panu Witoldowi domową nalewkę.
Pod koniec spotkania Dyrektor Biblioteki p. Aneta Pucek wręczyła gościowi tradycyjną pamiątkę z Łęczycy – rzeźbę Diabła Boruty. Pan Witold był bardzo zadowolony z prezentów.
Na miejscu można było również zakupić książkę pt. „Witold Pyrkosz. Podwójnie urodzony”.
Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i ciepłej atmosferze. Pod koniec Pan Witold Pyrkosz składał autografy swym wielbicielom.
Marek Kamiński