Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Spotkanie z Mateuszem Marczewskim, autorem książki „Niewidzialni”

 

SOBOTA - 30 listopada 2013r. godzina 15:00 - 16:30
Salon Ciekawej Książki, Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, ul. Piotrkowska 282, sala B, I p.

 

Dyskusyjny Klub Książki działający przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprasza na spotkanie autorskie z Mateuszem Marczewskim - prozaikiem, poetą, eseistą, autorem książki „Niewidzialni” poświęconej australijskim Aborygenom,  opowiadającej o krachu kultury rdzennych mieszkańców Australii. Książka wywołała w Klubie gorącą dyskusję, zachwyciła formą literacką i zaskoczyła tematem, który z jednej strony wydał się niezwykle osobliwy, niemal egzotyczny, z drugiej zaś dobrze znajomy mieszkańcom Europy uwikłanym w problemy wielokulturowości.

 

„Chciałoby się poznać całą prawdę o nich, prześwietlić tę kulturę, która istnieje w obrębie białej społeczności i wciąż pulsuje swoim niezależnym rytmem, i wciąż nie może się z nią zjednoczyć. To tak jakby podać dłoń osobie, której ręka w uścisku byłaby wiotka, niechętna, nieobecna w powitaniu. Obie kultury są jak olej i woda wlane do szklanki. Wymieszane stanowią niemal jednorodny płyn. Kiedy jednak ruch ustaje, rozdzielają się znów na dwie, wciąż współistniejące, ale już oddzielne substancje. To nas frustruje, a ich zabija. Jednak proces historyczny jest przecież nieubłagany: górą zawsze jest kultura silniejsza, pozostaje tylko patrzeć, jak ta słabsza poddaje się, klęka, w końcu oddaje broń i upada, aby czekać na swój koniec. To właśnie dzieje się teraz. Ale nie do końca…”

(Niewidzialni, s. 18).

 

Mateusz Marczewski (ur. 1976) – prozaik, poeta, eseista. Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (SDP) oraz Międzynarodowej Federacji Dziennikarskiej (IFJ), stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za rok 2013. Ojciec Feliksa (6 lat) i Mii (6 miesięcy). Mieszka w Polsce, Poznaniu. Eseje i reportaże publikował w "Polityce", "Tygodniku Powszechnym", "Gazecie Wyborczej", "Znaku", "Przeglądzie Powszechnym". Jego książka z pogranicza literatury faktu i eseju "Niewidzialni” (wydawnictwo Czarne 2008, 2012; przekład włoski: Bianca et Volta Edizioni, 2010) znalazła się w grupie 35 książek reprezentujących Polskę na Targach Książki we Frankfurcie w roku 2009. Jest ponadto twórcą książki poetyckiej "Naprawiacz Ptaków" oraz libretta do utworów symfonicznych "Kod. Symfonia ogrodów" i "Miejsce. Symfonia Ogrodów 2".

 

 Nagrody i wyróżnienia:

  • finalista konkursu na esej/ reportaż "Polska- Niemcy Instrukcja obsługi“ (organizator: Instytut Adama Mickiewicza i Goethe Institut)
  • laureat konkursu im. Maciej Szumowskiego na esej lub reportaż (Gazeta Wyborcza i telewizja TVN)
  • finalista konkursu literackiego Fundacji Kultury 2008 za książkę „Niewidzialni”
  • nagroda im. Witolda Hulewicza za książkę “Niewidzialni”
  • wyróżnienie „Książka jesieni 2008” Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu za książkę „Niewidzialni”

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi