Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANEM MARKIEM KRAJEWSKIM

W dniu 15 listopada (sobota) 2008 roku o godzinie 1500 w Czytelni Działu Gromadzenia, Opracowania, Udostępniania i Informacji Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Widzew w ramach projektu DYSKUSYJNE KLUBY KSIĄŻKI i za pośrednictwem wojewódzkiego koordynatora DKK - Pani Kingi Siekierskiej odbyło się spotkanie autorskie z Panem Markiem Krajewskim - pisarzem, doktorem habilitowanym filologii klasycznej (do niedawna jeszcze nauczycielem akademickim i pracownikiem naukowym Instytutu Filologii Klasycznej i Kultury Antycznej Uniwersytetu Wrocławskiego) laureatem Paszportu Polityki 2005, zdobywcą Nagrody Księgarzy "Witryna"  za najlepszą książkę 2005 roku oraz Nagrody Wielkiego Kalibru dla najlepszej powieści kryminalnej 2003 roku.

Pan Marek Krajewski, czyniąc rodzinne miasto drugoplanowym bohaterem swych książek, został uhonorowany tytułem Ambasadora Wrocławia w czerwcu 2008 roku. Ponadto nasz Gość to dżentelmen, fan piłki nożnej, miłośnik gry w brydża i smakosz prostych, męskich potraw - bigosu, gulaszu, żeberek w kapuście.

W przyszłym roku minie dziesięć lat, kiedy to Pan Marek Krajewski wydał swą pierwszą książkę pt.: Śmierć
w Breslau. Od tamtej pory stał się jednym z najpoczytniejszym polskich autorów. Z racji wykształcenia jest specjalistą od łaciny, greki, prozodii i komediopisarza Plauta, z zamiłowania zaś fachowcem od czarnego kryminału, retrokryminału, znawcą topografii Wrocławia i międzywojennej historii Breslau oraz mistrzem w powołaniu do życia indywiduum takiego, jak Eberhard Mock.

Na serię kryminałów o Breslau składa się już pięć powieści: Śmierć w Breslau (1999), Koniec świata w Breslau (2003), Widma w mieście Breslau (2005), Festung Breslau (2006) oraz Dżuma w Breslau (2007). Niebawem ukaże się kolejna powieść. Tu uwaga!!! Część szósta nie będzie miała nazwy miasta Breslau w tytule. Mamy już zatem heksalogię o Eberhardzie Mocku. Czy doczekamy się dekalogii? Ponadto w styczniu 2008 roku ukazał się w księgarniach kryminał Aleja samobójców napisany przez Marka Krajewskiego i Mariusza Czubaja. Tym razem akcja książki dzieje się we współczesnym Gdańsku, a głównym bohaterem powieści jest nadkomisarz Jarosław Pater. Książka to zapowiedź nowego cyklu. Autorski duet już wie,
że kolejny tom ukaże się na początku roku 2009.

Książki Marka Krajewskiego przetłumaczono już na 17 języków, doczekały się wydań m. in.: we Francji, Niemczech, Holandii, Rosji, na Litwie i Ukrainie, Słowacji oraz we Włoszech i Wielkiej Brytanii. Tam porównuje się pisarza do Raymonda Chandlera, Borisa Akunina, Henninga Mankella czy nawet Fiodora Dostojewskiego.

Od kilku lat reżyserzy przymierzają się też, by mroczne śledztwa Eberharda Mocka przenieść na ekran. Zastanawiają się nad tym m. in.: Filip Bajon i Patryk Vega. Czytelnicy zaś spekulują, kto zagra główną rolę: Klaus Maria Brandauer, Janusz Gajos, czy...?
Pisarz od pierwszych chwil spotkania nawiązał sympatyczny kontakt z uczestniczkami DKK oraz czytelnikami naszej biblioteki (19 osób). Swym mocnym, niskim głosem, nienagannymi manierami i pogodnym obliczem uwiódł zwłaszcza piękną część publiczności. Opowieści Autora o sobie, o własnej drodze do zabawy w  pisarstwo zawodowe przerywane były pytaniami uczestników spotkania. Można było dowiedzieć się od Marka Krajewskiego, w jaki sposób zdobywał wiedzę o międzywojennym Breslau (wertowanie starych planów miasta i ksiąg adresowych w Gabinecie Śląsko-Łużyckim Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego), dlaczego nie popełni kryminału, którego realia osadzone byłyby w starożytnym świecie (choć kiedyś myślał i o tym i, że skłonny byłby napisać raczej kryminał o Lwowie). Poza tym pisarz zdradził tajemnicę pisania powieści w duecie oraz przekazał w błyskotliwy, często humorystyczny sposób część tajników procesu tworzenia (przywiązanie do szczegółów, dokładność opisów, wykorzystywanie pomysłów czytelników)  i własnej osobowości - swych lęków (szerszenie) czy upodobań (elegancja, kulinaria, brydż). Tymi ostatnimi obdarzył swego bohatera, choć z pewnością Eberhard Mock nie jest alter ego pisarza...  

Czas z Panem Markiem Krajewskim upłynął bardzo szybko. Na zakończenie można było kupić książki autora, poprosić o dedykację i zrobić pamiątkowe zdjęcie. W podziękowaniu za spotkanie i  pozostawienie w nas cząstki dekadenckiego Wrocławia przekazaliśmy naszemu Gościowi kawałek secesyjnej Łodzi w barwnych akwarelach, przedstawiających Pałac Juliusza Heinzla i Pałac Izraela Poznańskiego, życząc jednocześnie szerokiej drogi  do Rawy Mazowieckiej, gdzie Pana Marka Krajewskiego oczekiwali następni klubowicze DKK.

Po spotkaniu zostały nam przede wszystkim niezapomniane wrażenia, wpis do bibliotecznej Księgi Gości, fotografie i oczekiwanie na kolejną książkę....

Zobacz zdjęcia ze spotkania:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Joanna Lipińska
Moderator DKK przy MBP Łódź-Widzew-Dz.Grom.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi