Spotkanie autorskie z Marzeną Filipczak

Dzięki Instytutowi Książki z inicjatywy, którego powstały Dyskusyjne Kluby Książki mogliśmy gościć w naszej bibliotece Panią Marzenę Filipczak dziennikarkę, redaktorkę, autorkę książki „Jadę sobie. Azja. Przewodnik dla podróżujących kobiet.”

„Jadę sobie...” to napisany z poczuciem humoru przewodnik a zarazem pamiętnik z samodzielnej ale nie samotnej (jak sama powiedziała) wyprawy autorki do Azji. Pani Marzena w trakcie podróży trwającej pół roku zwiedziła Indie, Tajlandię, Wietnam, Kambodżę i Malezję. W książce opisuje swoje przygody, opowiada o kulturze i codzienności Azjatów oraz udziela praktycznych informacji i porad m.in. skąd w podróży wziąć gotówkę, czy są tam bankomaty, czy i jak się targować, jak szukać hotelu czy dworca.

Spotkanie autorskie z Panią Marzeną Filipczak odbyło się 29 września 2010r.

o godz. 17:00 w Galerii Ex Libris Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach. Można je zaliczyć do bardzo udanych.

Pani Marzena Filipczak bardzo ciekawie opowiadała o swojej podróży do Azji i odpowiadała na pytania gości. Dowiedzieliśmy się m.in. o tym co działo się podczas wyprawy łódką po Morzu Południowochińskim, o tym że hindusi uwielbiają być fotografowani, szczególnie z osobami o jasnej karnacji, a dzieci żeby nauczyć się języka angielskiego „zamęczają” obcokrajowców ciągle tymi samymi pytaniami. Pani Marzena powiedziała nam również o tych mniej przyjemnych dla niej momentach m.in. o karaluchach w pokoju, pogryzieniu przez małpę, czy o tym, że Ona - wegetarianka zjadła potrawę z rybkami aby nie robić przykrości gospodyni, a ta myśląc że jedzenie bardzo smakuje zaserwowała jej dokładkę. Uczestnicy spotkania mieli także okazję obejrzeć zdjęcia z wyprawy, zarówno te które są zamieszczone w książce jak i takie, których tam nie znajdziemy. Na zakończenie można było kupić przewodnik, porozmawiać z autorką, zrobić sobie z nią zdjęcie i zdobyć autograf.

Gratulujemy autorce tego, że odważyła się zupełnie sama wyruszyć w podróż do Azji. Życzymy równie ciekawych wypraw w przyszłości. Dziękujemy za możliwość poznania jej i czekamy na kolejną książkę. A przewodnik „Jadę sobie...” polecamy każdemu.

Monika Gienszczak

Moderator DKK działającego w MBP w Pabianicach