"Sri Lanka - monsunowe opowieści"

Biblioteka Publiczna Gminy Witonia i działający przy niej  Dyskusyjny Klub Książki w dniu 18 listopada 2015 r. zorganizowały spotkanie z podróżnikiem Piotrem Kowalczykiem, który opowiadał o Sri Lance (Cejlonie), wyspie Oceanu Indyjskiego.

Piotr Kowalczyk, jak sam o sobie mówi należy do tzw. obieżyświatów. To także geograf i pilot wycieczek. Publikuje w magazynach podróżniczych, prowadzi serwis Globtroterzy.net. Jest miłośnikiem kultury Azji i podróży do miejsc poza utartymi szlakami. Jest autorem festiwalu podróżniczego Tydzień Ziemi w Szczecinie. Pasjonat fotografii i kolekcjoner skamieniałości.

W przedstawionej prezentacji multimedialnej zatytułowanej „Sri Lanka – monsunowe opowieści”, uczestnicy spotkania poznali tę właśnie wyspę, która kiedyś nosiła nazwę Cejlon. Wyspa ta jest prawdziwą perłą Oceanu Indyjskiego. Na pierwszy rzut oka to „w zasadzie Indie„, ale jak bardzo jest to mylne stwierdzenie, można się przekonać już przez pierwsze dni pobytu.

Uczestnicy spotkania oglądając prezentowane zdjęcia z wyprawy Piotra Kowalczyka na tzw. „łzę spływającą z policzka Indii”, przekonali się, że Sri Lanka to Azja południowa w pigułce – buddyjskie świątynie, słynne pola herbaty, piękne plaże i fragmenty dżungli, nawet miasta gdzie można kupić wydobywane tam kamienie szlachetne, to w końcu prości, często biedni ludzie, ale pozytywnie i przyjaźnie nastawieni do przyjeżdżających co raz częściej  w tę stronę świata turystów.

Spotkanie, pomimo bardzo nieprzyjaznych warunków pogodowych, upłynęło w niezwykle ciepłej i rodzinnej atmosferze, w trakcie którego uczestnicy zdobyli wiele ciekawych informacji o bliżej nieznanej im części świata, dalekiej, egzotycznej i momentami magicznej.

Biblioteka Publiczna w Witoni bardzo dziękuje Panu Piotrowi Kowalczykowi za ciekawe i inspirujące przybliżenie tego zakątka naszej kuli ziemskiej, a także wszystkim przybyłym na spotkanie, które dla członków Dyskusyjnego Klubu Książki będzie z pewnością inspiracją do przeczytania jednej z ostatnich książek Joanny Bator „Wyspa Łza”, której akcja umiejscowiona jest właśnie na Sri Lance.

Anna Stolarczyk

Moderator DKK