recenzja-"Leśna polana"

Omawiane dzieło zachwyca czytelnika już od pierwszych stron czytania, ponieważ od samego początku opowiada ciekawą historię o przyjaźni, czyli  serdecznej relacji opartej o wzajemną życzliwość. Jest to przyjaźń trzech bardzo różnych od siebie kobiet: Juli, Gabrysi i Majki, które przebywają w szpitalu psychiatrycznym, do którego trafiły po dramatycznych przeżyciach. Od tego momentu stają się nierozłączne, niczym siostry. Autorka przedstawia także historię trojga braci, bardzo zamożnych kawalerów, prowadzących własną firmę związaną z nabywaniem i sprzedażą nieruchomości. Opowiada o ich trudnym dzieciństwie, biedzie i okrutnym ojczymie, który motywuje chłopców do walki o lepsze życie.  W wątek wplata również wydarzenia z historii Polski, o karcerach na Rakowieckiej, gdzie torturowano ludzi w najbardziej bestialski sposób. W książce poruszane są również inne tematy, takie jak: niespełniona pierwsza miłość, utrata najbliższych, próby samobójcze, przemoc, depresja.

Podsumowując, należy stwierdzić, że „Leśna Polana” porusza bardzo dużo trudnych tematów, a każdego bohatera gonią duchy przeszłości, które wpływają na jego przyszłość.  Katarzyna Michalak w mistrzowski sposób potrafiła połączyć kilka złożonych oraz skomplikowanych historii w jedno opowiadanie.  Jest to powieść, którą można polecić przede wszystkim kobietom wrażliwym, które łatwo się wzruszają. Książka kończy się w kulminacyjnym momencie, co sprawia, że czytelnik z ciekawością czeka na kolejną część.