Relacja ze spotkania DKK dla młodzieży z dnia 11 października 2017 r.

Na październikowym spotkaniu DKK – dla młodzieży  dyskutowano o książce Kathryn Stockett „Służące”. Większość klubowiczów nie przeczytała książki w całości, ale to co młodzież zdążyła przeczytać przypadła jej do gustu. Wszyscy zwrócili uwagę na problem segregacji rasowej, który stanowi główny wątek powieści. Poznajemy realia, w których białe amerykanki żyją w swoich domach pomiatając czarnymi służącymi wychowującymi ich dzieci i praktycznie prowadzącymi ich domy.  Dla młodych czytelników istotne też były podziały na „lepszych” i „gorszych” białych. …. Niestety zdaniem wszystkich klubowiczów te podziały są aktualne zarówno we współczesnych Stanach Zjednoczonych, jak i w innych krajach.

Książka warta polecenia ze względu na tematykę, ale i na sposób przedstawienia problemu, gdzie  narracja prowadzona jest przez  trzy niezwykłe kobiety – niby różne, ale mające wspólny cel – przedstawić obraz życia czarnoskórych służących w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku na amerykańskim południu. Czyta się ją
z przyjemnością