"F27.Czy tu jeszcze rosną róże?" na październikowym spotkaniu DKK w Piotrkowie Tryb.

Tematem dyskusji na październikowym spotkaniu DKK była książka pt.” F 27. Czy tu jeszcze rosną róże?„ autorstwa Ireny Kalpas i Marcina Ludwickiego.

Bohaterka i jednocześnie współautorka książki-Irena Kalpas, opowiada o swojej  romantycznej miłości,  bólu rozstania i śmierci najbliższych. Poznajemy historię jej życia na tle burzliwych wydarzeń politycznych.

Akcja  książki w głównej mierze rozgrywa się w Warszawie. Autorka przedstawia barwny świat przedwojennej stolicy i styl życia jej mieszkańców. Wraca wspomnieniami do lat swojego dzieciństwa i młodości. W domu przy ul. Filtrowej 27 na warszawskiej Ochocie, Pani Irena spędziła wiele szczęśliwych chwil wśród swych najbliższych. Z rozrzewnieniem wspomina piękne róże, które rosły w ogrodzie, czekoladki od Fruzińskiego kupowane na rogu Marszałkowskiej i Wilczej, cukiernię „Ziemiańską” i salon obuwniczy Leszczyńskiego. Tą sielankę przerywa niespodziewanie wybuch II Wojny Światowej. Po jej zakończeniu bohaterce nie udaje się wrócić i ponownie zamieszkać w rodzinnym domu.  Dopiero po pięćdziesięciu latach od tych strasznych wydarzeń, stanęła u drzwi willi na Filtrowej. Ze wzruszeniem odkryła, że w miejscu dawnej jadalni, tam gdzie kiedyś stał stół obecnie jest ołtarz. Dziś mieści się tam Ośrodek Akademicki, nad którym opiekę duchową sprawuje Opus Dei.

Książka bardzo podobała się biorącym udział w dyskusji klubowiczom, przede wszystkim za to, że ukazuje barwny świat przedwojennej stolicy, jakiej dzisiaj już nie ma. Jest to przejmująca historia o zwyczajnym życiu.

Polecamy lekturę tej książki przede wszystkim tym, którzy lubią czytać pozycje wspomnieniowe.

W spotkaniu uczestniczyło 9 osób.

Katarzyna Choja

Moderator DKK przy MBP w Piotrkowie Tryb.