"Poczucie kresu" na spotkaniu DKK w Piotrkowie Tryb.

Na kwietniowym spotkaniu DKK w Piotrkowie Tryb. omawialiśmy książkę J. Barnesa

pt.  „Poczucie kresu” . Powieść  w 2011r. zapewniła autorowi prestiżową nagrodę Bookera.

Głównym bohaterem powieści i jednocześnie jej narratorem jest Anthony Webster. To starszy, niczym nie wyróżniający się emeryt, który prowadzi spokojne, żeby nie powiedzieć dość nudne życie. Nawet rozwód z żoną nie jest dla niego specjalnie przykrym zdarzeniem. Za tą pozorną przeciętnością skrywa się jednak pewna tajemnica, którą Anthony ukrył w najgłębszych pokładach  swojej świadomości.

W pierwszej części książki narracja opiera się na wspomnieniach dotyczących przede wszystkim lat szkolnych. Najwięcej miejsca poświęca przyjaźni jaka łączyła go z wybitnie inteligentnym Adrianem Finnem. Adrian związał się z Veroniką, byłą dziewczyną Webstera. W czasie gdy Anthony wyjechał na parę miesięcy do Stanów Zjednoczonych, Finn popełnił samobójstwo.

W części drugiej Tony ma około 60 lat i wraca do wspomnień z młodości. Przyczynia się do tego nieoczekiwany spadek - pamiętnik, który prowadziła matka jego  młodzieńczej miłości. Jego lektura powoduje, że bohater musi skonfrontować się z własną, do tej pory uładzoną, przeszłością.

W „Poczuciu kresu”. Barnes obnaża łatwość, z jaką przystosowujemy rzeczywistość do naszych oczekiwań i wyobrażeń. Pokazuje, w jaki sposób wymazujemy z pamięci to, co niewygodne.

Sednem tej powieści  jest  pamięć i jej postrzeganie z perspektywy różnicy czasu.

Klubowicze uznali tę lekturę jako intelektualne wyzwanie wysokiej próby. Jest to psychologiczna powieść, w którą  J.Barnes wplótł wiele filozoficznych wywodów. Podczas lektury tej książki zrodziło się w nas pytanie : ile z tego co wiemy lub myślimy o samych sobie, jest autentycznym przeżyciem, a ile naszym własnym zmyśleniem? Czy możemy ufać swojej pamięci? Poza tym wiele interesujących refleksji dotyczących życia sprawiło, że gorąco zachęcamy do lektury tejże  książki.

Na spotkaniu obecnych było 9 osób.

Katarzyna Choja

Moderator DKK w Piotrkowie Tryb.