"Rzęsy na opak" -dyskusja w Sokolnikach

W czwartkowe popołudnie 29.11.2012 spotkałyśmy się w Bibliotece Publicznej Gminy Sokolniki, by porozmawiać o książce D. Kornagi „Rzęsy na opak”. Z pozoru niewielka książeczka stała się tematem dosyć burzliwej dyskusji. Omawiana pozycja opowiada losy rodziny Procyków, żyjącej na jednym z blokowisk w Polsce, z punktu widzenia 12-letniej Oli. Zdominowana przez męża- hydraulika -alkoholika matka 4 dzieci zajmuje się domem i oczekuje na codzienne powroty męża z pracy, zastanawiając się w jakiej fazie upojenia alkoholowego wróci ten do domu. Chcąc zdobyć pieniądze na komunię syna, rodzice Oli płodzą piąte dziecko po obejrzeniu w telewizji polityków obiecujących becikowe. Historia tej rodziny po wielu przejściach kończy się z pozoru tragicznie, jednak czy tak będzie naprawdę?? W książce pokazany jest społeczny problem współuzależnienia całej rodziny od alkoholu. Forma przekazu świata dorosłych oczami dwunastolatki nie jest jednoznaczna, budzi kontrowersyjne odczucia. Trudny temat współuzależnienia pokazany jest z jednej strony w sposób bardzo dorosły, w innych momentach infantylny, naiwny. Zdania na temat książki były podzielone. Jednym podobała się bardziej, innym uczestniczkom mniej. Sądzę jednak, że świadczy to tylko o tym, iż temat wart był dyskusji, a wnioski i wrażenia każdy wyciąga sam.