Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Córka kucharki

W lutym tomaszowski Dyskusyjny Klub Książkowy omawiał „Córkę kucharki”. Powieść Weroniki Wierzchowskiej spotkała się ze skrajnie różnymi ocenami. Niektóre Panie uważały, że książkę mimo dużej objętości czytało się szybko, ponieważ zagadki rozwiązywane przez główną bohaterkę budziły ciekawość czytelnika i zachęcały do dalszej lektury. Dla innych „Córka kucharki” była nuda, zagadki kryminalne infantylne i nudne, a powieść nie wniosła niczego nowego.

                Prowadząca spotkanie moderator zwróciła uwagę na drugoplanową postać Lucyny Ćwierczakiewiczowej słynącej z ciętego języka i bezpośredniości. Legendarna kucharka miała ogromny wpływ nie tylko na XIX wieczne panie domu sięgające często po jej kalendarze, poradniki i receptury, ale także na środowisko artystów, literatów i dziennikarzy bywających na obiadach. Odczytano fragmenty z biografii Marty Sztokfisz „Pani od obiadów” przedstawiające relacje z mężem i adoptowaną córką.

                Tomaszowskie Klubowiczki wskazały również innego bohatera książki, a mianowicie XIX wieczną Warszawę. Teodozja podróżuje ze swoją przyjaciółką Zofią ulicami stolicy, bywa w warszawskich restauracjach, cukierniach i parkach. Czytelnik dowiaduje się o tym, jak wyglądają stroje jej mieszkańców, poznaje zwyczaje towarzyskie, uczestniczy we wspaniałych obiadach wydawanych dla elit przez Lucynę Ćwierczakiewiczową.

                Na pewno wielbiciele kuchni odnajdą w książce Weroniki Wierzchowskiej także wiele interesujących fragmentów o gotowaniu, opisów dań, receptur. Z kolei kochający szachy mogą śledzić rozgrywki, szczegółowo opisane partie i początki warszawskiego stowarzyszenia szachowego.

Podsumowując spotkanie Panie uznały, że wielowątkowość powieści z jednej strony jest jej atutem, z drugiej wprowadza „bałagan” kompozycyjny i powoduje, że „Córka kucharki” jest przeładowana i na pewno książka zyskałaby, gdyby autorka ograniczyła ilość wątków i tematów w niej poruszanych.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi