Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

„Śpiewaj ogrody” Paweł Huelle DKK Rawa Maz.


Witam!!!
     
Relacja z siedemdziesiątego trzeciego spotkania DKK w Rawie Mazowieckiej. Spotkanie odbyło się 21.02.2015r. w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej. W spotkaniu brało udział 10 osób. W sumie rawski Dyskusyjny Klub Książki liczy 14 członków. Rozmawialiśmy o książce „Śpiewaj ogrody” której autorem jest Paweł Huelle.

    Ostanie spotkanie w naszym DKK było wyjątkowe. Instytut Książki ponownie docenił naszego klubowicza, Radosława Magierę, przyznając mu tytuł Superrecenzenta 2014 roku. Prestiżowy tytuł i nagroda trafiła w ręce naszego klubowego z czego jesteśmy niezmiernie dumni. Recenzje Radka zwyciężały trzykrotnie w kategorii recenzja miesiąca, „Więzień nieba” C.R. Zafon ; „Wyspa klucz” M. Szejnert oraz „Zabić drozda” Harper Lee . Nagrodą za recenzje miesiąca są książki, zaś za tytuł SUPERRECENZENTA Radosław Magiera otrzymał pięknego złotego (chodzi o kolor  ) iPoda Shuffle z logo Instytutu Książki.  Tak brzmiało uzasadnienie decyzji jury Instytutu:  „Za czasami drapieżne i ironiczne, lecz zawsze pełne celnych uwag i dobrze skonstruowane recenzje, w których autor potrafić stopniować napięcie do ostatniego akapitu”. My się bardzo cieszymy i gratulujemy Radkowi, zaś ja osobiście mam nadzieje, że liczba pisanych recenzji w naszym Klubie wzrośnie 
Nieskromnie dodam, iż jest to siódme wyróżnienie dla Rawskiego DKK !!!
    Po gratulacjach nadszedł czas na clou naszego spotkania, czyli na dyskusję o powieści Pawła Huelle „Śpiewaj ogrody”. Po znakomitej ostatniej lekturze (Ciemno, prawie noc” Joanny Bator) nasz czytelniczy apetyt został pobudzony do maksimum. Daniem głównym do zaspokojenia go, miała być właśnie książka Pana Pawła. Zapowiadało się nieźle, że zacytuję naszego superrecenzenta – „Śpiewaj ogrody to dość luźna opowieść w kanonie narracji pierwszoosobowej napisana w formie wspomnień młodego chłopca, Polaka. Narrator jest tylko rejestratorem oraz przekaźnikiem tego co widzi i słyszy. Żadną miarą nie jest on głównym bohaterem powieści. Wiodących postaci jest kilka – Greta, Niemka, która pozostała w Polsce po przyłączeniu Gdańska do macierzy, jej mąż zafiskowany na punkcie zaginionej opery Wagnera, woźnica Bieszke wprowadzający wątek historii narodowości kaszubskiej w trudnych czasach po- i wojennych. Głównych elementów fabuły też jest kilka, od muzyki, szczególnie Wagnerowskiej, przez narodowe perypetie przedstawicieli różnych nacji w czasach przed, po i w trakcie II Wojny Światowej, aż po seryjne zabójstwa na tle seksualnym.” – . Ile tu tego, autor chyba niestety nie podołał wielowątkowości swojej powieści. Każda z historii jest przez to niekompletna, niedopowiedziana  Co do języka, „Śpiewaj ogrody” to zbiór pięknych zdań ale niestety bez ducha. Jedyny fragment który budzi jakiekolwiek emocje to historia francuskiego seryjnego mordercy, niestety nie rozwinięty, zagubiony gdzieś w meandrach ulic Gdańska i terminologii muzycznej. Książka musi budzić jakieś emocje a nie być zbiorem tego co w dobrej powieści powinno się zawierać. „Śpiewaj ogrody” Pawła Huelle w oczach klubowiczy wypadło przeciętnie, krótko mówiąc można przeczytać ale jeżeli macie na podorędziu coś ciekawszego …

  
Spotkanie trwało ponad trzy godziny.

Wszystkie informacje na temat rawskiego DKK zamieszczane są na stronie internetowej biblioteki (www.rawamaz.e-bp.pl) w linku o tej samej nazwie. Kolejne spotkanie zaplanowane jest 14 marca (sobota) 2015r. o godzinie 15:00. Porozmawiamy o książce „Zero, zero, zero” Roberta Saviano. Wszystkie chętne osoby bardzo serdecznie zapraszamy.


                                                                                                                         Koordynator
                                                                                                                      rawskiego DKK
                                                                                                                      Zbigniew Pacho

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi