Spotkanie DKK 02.12.2014 r. w Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI

Ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty przy ul.Powstańców Wielkopolskich 3 odbyło się 2 grudnia 2014 roku. Wzięło w nim udział osiem osób. Rozmawialiśmy o książce Khaleda Hoseiniego pt. "I góry odpowiedziały echem". Podobała nam się fabuła powieści. Jednak nasze zastrzeżenia budził język i styl książki. Podziwialiśmy poświęcenie Abdullaha, który by sprawić radość siostrze Pari zamienia jedyną parę butów na pawie pióro. Żywą dyskusję wywołał postępek Sabura. Doszliśmy do wniosku, że decyzja o sprzedaży córki bezdzietnemu małżeństwu Wahdati była wielkim poświęceniem z jego strony. Podejmując tak dramatyczny krok zapewnił przetrwanie pozostałym członkom rodziny i stworzył Pari lepszą przyszłość. Ucieszyło nas spotkanie rodzeństwa po latach. Mówiliśmy o sile miłości, która pozwala na walkę z przeciwnościami losu. Rozmawialiśmy o Timurze - cynicznym biznesmenie i Idrisie - pełnym empatii lekarzu. To właśnie Timur sfinansuje operację Roszi, a pomoc Idrisa skończy się na obietnicach bez pokrycia. W trakcie dyskusji zauważyliśmy podobieństwo między Markosem Varvarisem a Dominiką Chmurą. Oboje w trakcie podróży po świecie fotografują i szukają swojego miejsca do życia. Mówiliśmy o braku tolerancji i akceptacji osób różniących się od nas. Podobało nam się, że matka Markosa traktowała oszpeconą Thalię jak normalne dziecko,dając jej w swym domu bezpieczną przystań. Chęć pomocy Thalii, spowodowała, że Markos zajął się chirurgią plastyczną. Mimo że Thalia nie chciała poddać się operacji rekonstrukcji twarzy, wykorzystał swe umiejętności niosąc pomoc afgańskim dzieciom. Na koniec spotkania składaliśmy sobie świąteczne i noworoczne życzenia.

Beata Bogusławska: moderator DKK przy Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty.