Recenzje czytelników klubów DKK

"Córka opiekuna wspomnień" Kim Edwards

Zimowej nocy 1964 roku zamieć śnieżna zmusza doktora Davida Henryego do samodzielnego odebrania porodu. Na świat przychodzą jego własne bliźnięta. Jako pierwszy rodzi się zdrowy chłopczyk. Druga pojawia się na świecie dziewczynka, niestety chora na zespół Downa.  W ułamku sekundy David podejmuje decyzję, która zaważy na życiu wielu osób - prosi położną, aby odwiozła córeczkę do zakładu dla dzieci upośledzonych, a żonie mówi, iż dziecko zmarło. Położna, od dawna zakochana w lekarzu, wykonuje polecenie, ale po dotarciu do zakładu zmienia zdanie i ucieka z dziewczynką, którą wychowa jak własną córkę. Oto początek opowieści, która będzie nas wzruszać do ostatniej strony. A co dalej? Dalsza historia zaczyna toczyć się dwoma torami. Pierwszy to życie Davida, który ciągle zmaga się ze swoim sekretem, jego żony, która ciągle nie może pogodzić się ze stratą dziecka i Paula, ich syna, który wychowuje się w atmosferze smutku i obcości pomiędzy rodzicami.  Drugi wątek  to historia

Caroline i jej walka o normalne życie dla przybranej córki.
Książka Kim Edwards dotyka wielu problemów, jednym z nich jest zespół Downa, ale najważniejszym problemem jest  przede wszystkim dramatyczna historia człowieka, który musi dokonać wyboru, a czasu nie da się później cofnąć.
Książka wciągnęła mnie od samego początku, z każdą następną stroną chciałam się dowiedzieć, co będzie dalej z bohaterami. Na pewno pomaga też w tym płynny i lekki język. Warto też się zastanowić, jak zmienił się nasz stosunek do ludzi upośledzonych, nawet od tych lat 60. Mam wrażenie, że jako społeczeństwo nie jesteśmy ciągle skłonni do akceptacji ludzi z zespołem Downa.

Najlepszym podsumowaniem tej książki będą słowa  Justyny Dąbrowskiej- psycholog, psychoterapeutki oraz  redaktor naczelnej miesięcznika Dziecko:

"Pomiędzy odrzuceniem, lękiem, kłamstwem, a miłością tkwi tajemnica, która staje się wewnętrznym więzieniem. Czasem jedna chwila zdecyduje o przyszłości. Tobie też może się zdarzyć."

Zachęcam do lektury
Iwona Marchewka